Je kitesurfing nebezpečný?

20.9.2018 | autor: Redakce PŽ

Je kitesurfing nebezpečný?

Kitesurfing nebo také kiteboarding je považován za extrémní sport. Pokud jste se někdy zajímali o kiteboarding, je pravděpodobné, že jste narazili na různá videa, kde to jezdce vyneslo do vzduchu nebo je to táhlo po pláži.

Cílem tohoto článku je zodpovědět, zda je kitesurf opravdu nebezpečný a také jak si tento úžasný sport bezpečně užít.

Kiteboarding si za posledních 10 let pomalu získává pozornost médií. Když však média mluví o kiteboardingu většinou je to v souvislosti s nějakou nehodou. Tak vzniká negativní obraz a pověst kitesurfingu jako nebezpečného a extrémního sportu.

Společně s týmem 4 holandských lékařů probíhala po 2 roky studie jezdců na kiteboardu, kteří docházeli do jedné nemocnice. Níže jsou některá čísla:

  • Průměrný počet zranění za 1000 hodin na kiteboardu – 7
  • Průměrný počet zranění na 1000 hodin je mnohem vyšší než u jiných sportů
  • Americký fotbal má v průměru 36 zranění na 1000 hodin
  • Fotbal má v průměru 19 zranění za 1000 hodin
  • 58 % nehod se stalo na vodě oproti 48 % na zemi

Takže, jak nebezpečný je kiteboarding doopravdy?

Možná vás překvapí, že průměrná hra fotbalu má mnohem vyšší riziko zranění než jízda na kitu. Samozřejmě v tomto sportu existuje riziko stále. Dále se podíváme na tipy a triky, které pomohou riziko o něco snížit.

Jak si přivodit zranění na kiteboardu?

Učíte se sami

Nikdy se nesnažte naučit jízdu na kitesurfu sami. Jistě můžete si nastudovat celou teorii online včetně výukových video tutoriálů o tom, jak začít s kiteboardingem. Ovšem nic vás nemůže připravit na nečekané situace, kdy nevíte, jak správně zareagovat. Vždy je lepší si aspoň pro začátek domluvit lekce se zkušeným kiterem, abyste se naučili jezdit bezpečně a správně.

Trénujete v příliš silném větru

Zvlášť pokud začínáte není vhodné trénovat v silném větru. Silný vítr může způsobovat jiné chování prkna i draka, což váš zbytečně přivádí do nebezpečných situací. Používat velkého komorového draka v lehkém větru není tak nebezpečné, jako kdybyste jej použili v silném větru. Ujistěte se, že rychlost větru není větší než 45 km/ hodinu.

Používáte příliš velkého draka

Nezapomeňte, čím většího komorového draka máte, tím má větší sílu. V silném větru nad ním můžete ztratit kontrolu a může vás začít zvedat nahoru.

Cvičení na pláži

Nehody na pláži jsou mnohem pravděpodobnější než, že se vám něco stane ve vodě. Ujistěte se, že povrch pláže není příliš tvrdý, což vám při nácviku může způsobit zranění.

 

Špatně připojené šňůry

Pokud šňůry nepřipojíte správně, může to to způsobit ztrátu kontroly nad drakem. Než se připojíte k tažnému draku, vždy prověřte správné rozložení šňůr.

Náhlé změny větru

Počasí se někdy může velmi rychle změnit ze slunečného na bouřlivé. Proto před jízdou nastudujte aktuální meteorologickou předpověď a dejte pozor na oblohu. Buďte připraveni rychle opustit vodu, když vidíte, že se mění počasí na nepříznivé.

Mělká voda

Zvlášť pokud právě začínáte, nebo chcete trénovat triky, dělejte to raději v hluboké vodě. Pád do mělké vody vám může přivodit pouze zbytečná zranění.

Jak bezpečně jezdit na kiteboardu?

Učte se u zkušených lektorů

Některé ze škol kiteboardingu již nabízí certifikované lektory, kteří prošli náročnými kurzy, které vyžaduje Mezinárodní kiteboardingová organizace. Díky nim se seznámíte nejen se základy jízdy ale také, jak pracovat s větrem a počasím nebo jaké bezpečnostní postupy dodržovat.

Často kladenou otázkou je, kolik hodin výuky je nutné absolvovat, abyste se staly nezávislými. Pokud bezpečně ovládáte draka a dokážete jezdit i proti větru, pak jste schopni regulovat rychlost jízdy a můžete kontrolovaně zastavit. Plus, když nemáte obtíže jezdit mezi dalšími kitery, tak se dá říci, že už nejste začátečník.

Sledujte předpověď počasí

Není třeba zdůrazňovat, že znalost předpokládaných povětrnostních podmínek je pro bezpečnou jízdu na kiteboardu nezbytná.

Naučte se pravidla

Při kitesurfingu platí mezinárodní pravidla a signály. Ujistěte se, že tyto signály a pravidla dobře znáte, jinak z vás na spotu nebudou mít radost.

Nakupujte moderní a bezpečné vybavení

Ujistěte se, že výrobní rok vašeho kitu není starší než 2011. Od tohoto roku se používané bezpečnostní prvky dostaly na mnohem vyšší úroveň.  Tyto prvky byste také měli před každou jízdou pečlivě zkontrolovat.

Víte, jak se zachránit?

V případě, že se zlomí vítr a přestane foukat, může být problematické se vrátit zpět na pláž. Právě trénování vlastní záchrany v této situaci vám pak může ušetřit spoustu nepříjemností.

Nikdy nepouštějte draka sami

Při spouštění a přistávání draka využijte pomoci kamaráda. Jde to samozřejmě natrénovat i vlastními silami ale jde o poměrně pokročilou techniku. Dalším rizikem, pokud kitujete sami je, že vám nemá kdo pomoci, pokud se stane něco neočekávaného.

Závěr

Jak vidíte kitesurfing není ve srovnání s dalšími sporty zcela extrémní záležitostí. Při dodržování jednoduchých pravidel se naopak může stát vaším novým koníčkem, který se dá provozovat po celém světě.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.