Správná péče o neopren pro delší výdrž

20.3.2024 | autor: Redakce PŽ

Správná péče o neopren je klíčová pro zachování jeho funkčnosti i prodloužení celkové životnosti. Na co všechno se vyplatí dbát?

Neoprenu nesvědčí sůl, pot ani mechanické poškození

Neopren je poměrně nákladný na pořízení. Pakliže se tak pro něj rozhodneme a pořídíme si jej na vodní sporty, snažíme se logicky prodloužit jeho funkčnost i celkovou životnost. Proto musíme dodržovat zásady správné péče.

Ty platí pro mokrý, polosuchý i skoro suchý neoprenový oblek. Zásadní je už fáze oblékání. Neopren by vám měl sedět takzvaně akorát. Nesmí být příliš malý, jinak vám hrozí jeho roztržení. Rizikovým místem jsou hlavně švy. Oblékejte neopren, pokud možno na suchou kůži, od nohou se do něj nasouvejte postupně.

Po použití je nutné jej opláchnout. Slaná voda je totiž jedním z nejčastějších viníků způsobujících destrukci materiálu. Působí podobně jako slunce. Neoprenovému obleku ale příliš nesvědčí ani sinice, řasy nebo pot. Podobně nevhodné jsou opalovací krémy, které je potřeba před obléknutím z pokožky umýt.

Samozřejmostí by měla být snaha předejít veškerému mechanickému poškození. Než neopren obléknete, odložte též všechny šperky či hodinky. Zejména dámy by měly dát pozor i na možné roztržení nehtem.

Při vysvlékání byste měli zaujmout podobný přístup, to znamená postupujte opatrně a svlékejte se postupně, a to klidně s převrácením naruby. Dávejte pozor, abyste neopren nepřišlápli nebo neroztrhli například o ostré kameny. Už můžete být více unavení a nepozorní, neopren je tak v této fázi na poškození náchylný.

Neopren je potřeba šetrně sušit i skladovat

Po svlečení jej opláchněte sladkou vodou. Zcela zásadně bychom se měli vyhnout při péči o neopren jeho praní v automatické pračce s běžným práškem na praní. Extrémně ušpiněný materiál je dobré vyčistit v ruce, s vodou maximálně o teplotě 40 °C. Povoleno je přidání speciálních prostředků na ničení bakterií, pachu a odstranění nečistot. Podobně zapovězeno by mělo být použití sušičky a samozřejmě i žehlení.

Neopren je nutné nechat vyschnout přirozeně. Uschnout byste ho měli nechat jak ze strany rubové, tak i lícové. Ovšem pozor, nenechávejte ho na přímém slunci, hrozí ztráta flexibility, což bývá problém hlavně u dámských modelů, ale i popraskání. Ponechte ho ve stínu, a to otočený rubovou stranou, ta lícová bývá náchylnější na vliv UV záření. Také ho nepřipínejte kolíčky. Postačí jednoduché přehnutí v polovině.

Suchý neopren následně přeložený můžeme i dlouhodobě skladovat. Není to vyloženě ideální, nicméně většina lidí jednoduše nemá dost prostoru na to, aby jej ponechala uskladněný úplně volně. Nikdy jej také nezavěšujte na běžné ramínko, většina výrobců dodává speciální ramínka, která jsou mnohem vhodnější.

Ještě na konci sezóny se doporučuje vyprat neopren ve studené vodě s přídavkem speciálních produktů zajišťujících impregnaci materiálu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.