Šampaňské brut pohladí chuťové buňky všech milovníků suchého vína. Co ho charakterizuje?

7.7.2021 | autor: Redakce PŽ

Šampaňské brut pohladí chuťové buňky všech milovníků suchého vína. Co ho charakterizuje?

Patříte-li k milovníkům sušších vín obecně a šumivých zvláště, měli byste zkusit šampaňské brut! Ne všechna šumivá vína jsou sladká, některá se naopak vyznačují velmi nízkým obsahem cukru. Následující článek vám prozradí, v čem je tento typ nápoje specifický, jak a kde se vyrábí a nakonec, jak ho správně skladovat a podávat. Chcete-li dobře zapůsobit a předvést se na oslavě nebo před krásnou dámou či pánem na večeři, jsou tu pro vás tyto řádky.

Šampaňské brut - málo cukru, hodně chuti

Existují celosvětově uznávané kategorie šumivých vín, které vznikly na základě množství obsaženého zbytkové cukru v sektu. Označení brut patří mezi dané kategorie a vyjadřuje, že se jedná o sušší víno - obsahuje cukr v rozmezí od 0 do 12 gramů na litr. Neznamená to však, že by nemělo být dobré nebo moc kyselé. Kvalitu šumivého vína neurčuje množství cukru, nýbrž kvalita použitých odrůd, výrobní proces, způsob uchování a mnoho dalších faktorů. Šampaňské brut patří k nejlahodnějším sektům a oblíbili si ho lidé po celém světě.

Která vína mohou být označována jako “šampaňské”

Rodnou hroudou pro tento oblíbený nápoj je francouzský region Champagne-Ardenne. Zde vzniká celosvětové proslulé šumivé víno - pravé šampaňské. Někteří lidé stále toto značení chybně používají i v případě sektů z jiných koutů světa, což může být často nepříjemné faux pas. O šampaňském se hovoří pouze a jedině v případě, že pochází z výše uvedeného regionu. Mimo to je pro jeho produkci použit specifický výrobní proces než je tomu u ostatních nápojů tohoto typu.

Šampaňské víno vzniká takzvanou metodou champenoise, která spočívá ve druhotném kvašení v lahvích. Samotný hotový nápoj nezraje, a proto musí všechny procesy jeho výroby proběhnout ještě před finálním uzavřením lahve. Přesný postup si však francouzští vinaři velmi chrání.

Rozdělení podle použitých odrůd

Nefalšované “šampáňo” z regionu Champagne vzniká ze tří konkrétních druhů vína - Pinot noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Občas vinaři přidávají též některé z dalších bílých odrůd, například Pinot gris a Blanc, Petit Meslier či Arbane; avšak to nastává jen výjimečně. Na základě kombinace stáří odrůd se tento sekt dělí na dva typy:

  • ročníkový - mix odrůd, které pocházejí z téhož roku. Ročníkové víno se vyrábí z výjimečně kvalitních odrůd.
  • neročníkové víno - vzniká mísením vín, která nepocházejí z téhož roku. Tento typ se nehodí k archivování, protože použité odrůdy mohou být už několik let staré.

Jak šampaňské uchovávat

Šumivá vína udržujte při teplotách v rozmezí 6 ° až 8 °C. Sladší vína skladujte spíše v nižší teplotě, tedy v 6 °C, těžší suchá vína, jako je třeba typ brut, naopak lépe prospěje teplota o trochu vyšší. Po otevření láhve je dobré umístit šampaňské do kyblíku s ledem, aby bylo zachováno chladné prostředí.

U archivace šumivých vín a šampaňského obzvláště, se pokuste neřídit pravidlem, že starší znamená lepší. Tento druh nápoje zraje během doby, kdy leží na kvasničních kalech, jakmile se výrobní proces dokončí a láhev uzavře, je nejlepší ho spotřebovat přibližně během dvou let.

A to je v kostce všechno, co byste měli znát o šampaňském brut a dalších typech šumivých vín. Jestliže jste dočetli až na konec, tak máte představu, jakým způsobem se sekty dělí na základě množství cukru i použitých odrůd. Víte, kde pravé šampaňské vzniká a v čem se liší oproti jiným šumivým vínům. A nakonec jste zjistili, jak se skladuje a servíruje. Nyní si díky novým znalostem můžete jednoduše objednat to, co se hodí přesně pro vaše chutě.

A jak jste na tom se vztahem k šampaňskému vy? Nedáte dopustit na francouzské bublinky, nebo si si nejvíce pochutnáte na točeném pivu? A co obojí? Podělte se s námi v komentářích o své preference.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.