Jak na problémy s přirozeným vlhnutím

16.9.2017 | autor: Redakce PŽ

Jak na problémy s přirozeným vlhnutím

Potíže s přirozením vlhnutím při sexu, ale i mimo něj pociťují především starší ženy, ale nejen ony. Čím jsou tyto potíže způsobené a jak je možné je řešit?

Vaginální lubrikace

Vaginální lubrikace představuje přirozenou lubrikaci vagíny. Zvyšuje se při erotické stimulaci, čím připravuje vagínu na pohlavní styk. Díky ní se zmírňuje tření. V opačném případě by byl sex bolestivý.

Vaginální lubrikace se skládá z více látek. Jde především o vodu, pyridin, močovinu, kyselinu octovou, kyselinu mléčnou, komplex alkoholů atd. Tvoří se v tzv. Bartholiniho žlázách. Je to párová žláza velikosti hrášku. Nachází v oblasti ženských zevních pohlavních orgánů.

Vaginální suchost: Příčiny a příznaky vaginální suchosti

Vaginální suchost se projevuje nedostatečnou vaginální lubrikací. Jde o poměrně častý problém, který je nepříjemný, bolestivý a ženy jsou jím často velmi frustrované. Nejčastěji se objevuje u starších žen. Věkem totiž dochází k poklesu estrogenu a ke ztenčování vaginální stěny. Vytrácí se i její elasticita.

Ovšem i mladé ženy mohou mít s nedostatečnou přirozenou lubrikací potíže. Nepříznivě její tvorbu ovlivňují některé léky, především antihistaminika (léky proti alergiím), ale také těhotenství, laktace, cukrovka a některá další nemoci.

Nedostatečnou lubrikaci může způsobovat i emocionální nerovnováha, psychické zábrany a duševní nepohoda.

Nedostatečná lubrikace se při sexu projevuje nepříjemným až bolestivým třením penisu o vaginální sliznici. Při pohlavním styku s nedostatečnou lubrikací může docházet k otékání vagíny a ke vzniku drobných oděrek.

Jsou-li potíže s přirozenou lubrikací vážnější, ženy pociťují nepříjemné pocity i mimo pohlavní styk. Objevují se nepříjemné pocity, pálení, svědění a někdy dokonce i bolest.

Jak řešit vaginální suchost

Občasné problémy s vaginální lubrikací může vyřešit lubrikační gel. Na trhu existuje celá řada rozmanitých lubrikantů. Koupit je můžete v lékárně či sexshopu. Stydíte-li se pro něj někam chodit, objednejte si ho přes internetový obchod. Výběr z různých lubrikačních gelů na vás čeká např. na Loveo.cz.

Jsou-li vaše potíže s přirozeným vlhnutím vážnější a objevují-li se nejen při pohlavním styku, neváhejte a navštivte gynekologa. Předepíše vám krém, tablety či čípky obsahující estrogen. Pokud se potíže s přirozeným vlhnutím pojí i s dalšími potíži klimakterického charakteru, přistupuje se ke komplexní léčbě zmírňující všechny příznaky přechodu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.