Body při řešení odškodnění pracovního úrazu

11.3.2019 | autor: Redakce PŽ

Body při řešení odškodnění pracovního úrazu

Zaměstnancům se někdy na pracovišti může přihodit vážný pracovní úraz. V takovém případě následně řeší odškodnění vzniklé bolesti a trvalých zdravotních následků (odborně ztížení společenského uplatnění). Víte, jak se toto odškodnění počítá?

Body slouží pro výpočet odškodnění

Při odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění, které bylo způsobeno pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, se vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Při výpočtu odškodnění pracovního úrazu se přitom pracuje s bodovým ohodnocením újmy na zdraví.

Hodnota jednoho bodu

Jeden bod má v současné době hodnotu 250 Kč. Celou problematiku si přitom můžeme vysvětlit na jednoduchém příkladu.

Zlomenina kostrče je hodnocena 50 body. Když vynásobíme 50 bodů hodnotou pro jeden bod (250 Kč), dostáváme se na základní odškodnění bolesti ve výši 12 500 Kč.

Nebo si představte poškozeného, který utrpí středně těžké poúrazové omezení hybnosti páteře s příznaky kořenového dráždění. Takový úraz spojený se ztížením společenského uplatnění je hodnocen 600 body. Základní odškodnění tak dosahuje výše 150 000 Kč.

Kdo provádí výpočet bodového hodnocení

O výpočet bodového hodnocení bolesti nebo ztížení společenského uplatnění by se měl postarat ošetřující lékař poškozeného zaměstnance. A to zpravidla pomocí formuláře pojišťovny daného zaměstnavatele. V praxi se však bohužel lze setkat s nesprávnými výpočty, kdy lékař do výpočtu například nezahrne body za operační zákroky.

Takový nesprávný postup poté vede k tomu, že se odškodnění pro zaměstnance krátí. Proto se může vyplatit obrátit na advokátní kancelář, která spolupracuje s odbornými znalci ke správnému výpočtu.

Více informací o odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.