Co dělat, když vás uštkne had?

1.8.2019 | autor: Redakce PŽ

Co dělat, když vás uštkne had?

V současné době se šíří světem jeden trend – lidé jezdí na dovolenou do takových destinací, v nichž žijí volně exotická zvířata. Takové dovolené jsou většinou zážitky na celý život, protože přece jenom se seznámíte se zvířaty, které běžně vídáte jenom v klecích v zoologických zahradách. Pokud někdo nemá dostatek financí  na takovou dovolenou, rozhodne se pro chování exotického domácího mazlíčka. Místo psů či koček si v dnešní době mnoho lidí pořizuje rovnou hada.

Hadi jsou skutečně v poslední době velice oblíbení. Kdo ví, co za to může. Možná jejich nenáročnost či to, že jsou tichými společníky, které jen tak někdo nemá. Jestli však patříte do kategorie začátečníků, měli byste dobře zvážit, jaký druh hada si pořídíte. Druhů je hned několik, většina z nich je však velice nebezpečná.

Začátečníci by se nikdy neměli pouštět do chování nebezpečných druhů hadů. Měli by sáhnout raději po těch druzích, které svým uštknutím nezpůsobí okamžitou smrt. Velice nebezpečným druhem je například kobra královská nebo mamba černá.

Jestliže se vám přece jen stane, že při manipulaci s hadem vás had uštkne, možná oceníte vědět, jak postupovat.

Co dělat, když nás uštkne had?

Had vás může uštknout nejen tehdy, kdy s ním manipulujete, ale třeba vás může uštknout na dovolené, když na něj omylem šlápnete. Je mnoho situací, v nichž se had může cítit v nebezpečí a kdy útočí. Hned ze začátku je třeba říct, že většina hadů nezpůsobuje okamžitou smrt, tudíž nepanikařte. Co však není tak pozitivní, je ta bolest, kterou budete cítit.

Nejdříve ze všeho si musíte sundat všechny prsteny, hodinky či ostatní šperky a následně musíte stáhnout košili. Je to z toho důvodu, že začnete otékat. Nad místem uštknutí si končetinu pořádně ovažte košilí a stáhněte, aby se jed neměl šanci probourat dál do těla. Poté se okamžitě převezte do nemocnice nebo zavolejte pomoc.

Koho zavolat v případě uštknutí?

Volat byste měli buď lékařskou pomoc, nebo zvolejte přímo do Toxikologického informačního střediska, odkud vás přepojí dál.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.