Elektronická cigareta vs. IQOS. Co je lepší?

17.4.2018 | autor: Redakce PŽ

Elektronická cigareta vs. IQOS. Co je lepší?

Nejen v internetových fórech se vedou rozsáhlé debaty a diskuse nad touto problematikou. Na jedné straně příznivci zařízení IQOS, na straně druhé odpůrci této cigarety. Pojďme se na toto porovnání podívat z objektivního hlediska. Abyste pochopili rozdíly mezi oběma druhy zařízení, připravili jsme pro vás následující srovnání podle několika kritérií.

 

1) Autenticita

Ani jedno ze zařízení nehoří, tudíž v tomto ohledu se klasické cigaretě zcela nerovná. Obě fungují na zcela jiném základě. Elektronická cigareta odpařuje náplň (e-liquid), ve které je obsažen nikotin. IQOS nahřívá tabák do takové výše, aby došlo k uvolnění „žádoucích“ látek, ale zároveň aby nedošlo k procesu hoření. Kuřák si však u IQOS vychutná chuť opravdového tabáku, oproti elektronické cigaretě, která nemá s tabákem nic společného.

Skóre: 1:0 pro IQOS

 

2) Provozní náklady

Pořizovací náklady jsou plus mínus podobné. Nahřívací zařízení IQOS stojí samotné kolem tisícovky v případě, že kupující využije akci prvotního nákupu, kdy získá za zvýhodněnou cenu i celý karton náplní HEETS zdarma. Průměrně dobrá e-cigareta vyjde zhruba na stejnou částku. Ceny náplní elektronických cigaret jsou však o něco levnější než běžné cigarety. IQOS zachovává cenu 900 korun za karton náplní, který nahradí karton cigaret. U e-cigaret se musí jednou za čas vyměnit některé spotřební díly, ale i tak vychází cenově o něco levněji.

Skóre: 1:1

 

3) Škodlivost

Nikotin je návyková látka a je sám o sobě škodlivý, ať už ho přijímáte v jakékoliv podobě. U obou zařízení ale odpadá spalování. Pro IQOS ale svědčí fakt, že se s ním lépe hlídá dávkování - 1 patrona = 1 cigareta. To u e-cigarety nelze a často se stává, že kuřáci těchto cigaret pak kouří víc, než by kouřili obvykle. Na druhou stranu u IQOS se stále odpařuje i část škodlivých látek jako u klasických cigaret (i když ve značně menším množství). Je nutno však podotknout, že škodlivost elektronických cigaret nebyla také žádným výzkumem jednoznačně potvrzena nebo vyvrácena. V tomto ohledu jen stěží rozhodnout, které zařízení je méně škodlivé.

Skóre: 2:2

 

4) Technické provedení

Z technického hlediska nám o něco vyspělejší přijde IQOS. Výhodou je, že existuje jeden jediný výrobce, který garantuje kvalitu. U e-cigaret jsou různé značky s různou kvalitou, a zatímco o explozi IQOSu jsme ještě neslyšeli, o explozi e-cigarety už mnohokrát. Z hlediska designu vyhrává jednoznačně cigareta IQOS, která je dle mnoha internetových diskusí i oblíbeným stylovým doplňkem.

Skóre: 2:3 pro IQOS

 

Finální verdikt

Dle námi zvolených kritérií vyhrává v tomto souboji zařízení IQOS. Na otázku, co je lepší, však nelze jednoznačně odpovědět, protože každý máme jiné chutě,  preference a požadavky. Rozhodnout se musí každý sám. IQOS je tu jako alternativa pro ty, kteří chtějí kouřit běžný tabák, ale zdravěji. Elektronická cigareta zase o něco lépe vyhoví těm, kteří chtějí ušetřit nějakou tu korunu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.