Jak se počítá odškodnění bolesti při dopravní nehodě v roce 2018

13.3.2018 | autor: Redakce PŽ

Stali jste se účastníkem dopravní nehody, kterou jste nezpůsobili? A rádi byste získali odškodnění újmy na zdraví u pojišťovny viníka dopravní nehody? V tom případě vás pravděpodobně zajímá, jak na určení výše odškodnění bolesti.

Určení výše základního odškodnění bolesti

V občanském zákoníku nenajdeme ustanovení konkrétní výše částky pro odškodnění bolesti. Pro usnadnění tak vznikla Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Tuto Metodiku přitom vytvořil Nejvyšší soud. V této Metodice tak najdete postup pro stanovení výše odškodnění bolesti.

V Metodice je dále uveden přehled bolesti. Ten se skládá z jednotlivých položek bolesti, kterým jsou přiřazeny bodová ohodnocení. Pro určení výše odškodnění bolesti je přitom třeba výsledný součet vynásobit částkou odpovídající hodnotě jednoho bodu.

Jaká je výše jednoho bodu

Hodnota popisovaného bodu se každým rokem mění, a to v závislosti na výši hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství za kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla bolest.

Z rok 2017 přitom konkrétně průměrná mzda dosáhla výše 29.504,- Kč. To znamená, že pokud v letošním roce budete žádat o odškodnění újmy na zdraví, bude hodnota jednoho bodu bolesti činit 295,04 Kč.

Více informací o odškodnění nehody najdete na www.odskodneninehody.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.