Jak to chodí v případě, že mediační dohoda přestane jedné nebo oběma stranám vyhovovat

6.9.2018 | autor: Redakce PŽ

Jak to chodí v případě, že mediační dohoda přestane jedné nebo oběma stranám vyhovovat

V rámci mediace dochází k uzavření mediační dohody. Jakmile je přitom tato dohoda stranami konfliktu podepsaná, považuje se za platnou. V praxi se však někdy můžeme setkat s tím, že mediační dohoda přestane jedné nebo dokonce oběma stranám vyhovovat. Víte, jak se v takovém případě postupuje?

Mediační dohoda: Písemná nebo ústní?

V Zákoně o mediaci najdeme výslovně uvedeno, že mediační dohoda symbolizuje písemnou dohodu stran konfliktu uzavřenou v rámci mediace. Tato dohoda přitom má za úkol upravovat práva a povinnosti mezi stranami konfliktu. V Zákoně o mediaci však již nenajdeme, jak se postupuje v případě, že se strany na něčem dohodnou a zároveň se domluví na tom, že to nechtějí od mediátora písemně.

Můžeme se tak jen domnívat, že v uvedeném případě by o mediační dohodu nešlo. Pokud by si poté strany sepsaly dohodu samy, šlo by o jejich závaznou dohodu. Nikoliv ovšem mediační.

Nevyhovující mediační dohoda

Jak již bylo řečeno, mediační dohoda může přestat jedné nebo oběma stranám vyhovovat. Typicky se tak děje například u dohod o péči o děti. Představte si situaci, kdy jsou dítěti pouhé 4 roky. V takovém případě spolu budou muset nějakým způsobem rodiče dítěte spolupracovat ještě minimálně po dobu 14 let. A za tu dobu se může změn objevit opravdu mnoho.

Pokud tedy stranám obsah mediační dohody přestane vyhovovat, mohou se na změnách domluvit prostřednictvím mediátora. A nebo se mohou domluvit i samy.

A co když nesouhlasí jen jedna strana?

Dalším z možných případů je situace, kdy mediační dohoda přestane vyhovovat pouze jedné straně, zatímco druhá strana není svolná k jakékoliv dohodě o změně. Taková situace je už o něco těžší. Strana, které dohoda přestala vyhovovat, se totiž bude muset obrátit na soud.  

Chcete začít vykonávat profesi mediátora? Přihlaste se na kurz Výcvik mediace, kde se dozvíte vše podstatné.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.