Jak to chodí v případě, že mediační dohoda přestane jedné nebo oběma stranám vyhovovat

6.9.2018 | autor: Redakce PŽ

Jak to chodí v případě, že mediační dohoda přestane jedné nebo oběma stranám vyhovovat

V rámci mediace dochází k uzavření mediační dohody. Jakmile je přitom tato dohoda stranami konfliktu podepsaná, považuje se za platnou. V praxi se však někdy můžeme setkat s tím, že mediační dohoda přestane jedné nebo dokonce oběma stranám vyhovovat. Víte, jak se v takovém případě postupuje?

Mediační dohoda: Písemná nebo ústní?

V Zákoně o mediaci najdeme výslovně uvedeno, že mediační dohoda symbolizuje písemnou dohodu stran konfliktu uzavřenou v rámci mediace. Tato dohoda přitom má za úkol upravovat práva a povinnosti mezi stranami konfliktu. V Zákoně o mediaci však již nenajdeme, jak se postupuje v případě, že se strany na něčem dohodnou a zároveň se domluví na tom, že to nechtějí od mediátora písemně.

Můžeme se tak jen domnívat, že v uvedeném případě by o mediační dohodu nešlo. Pokud by si poté strany sepsaly dohodu samy, šlo by o jejich závaznou dohodu. Nikoliv ovšem mediační.

Nevyhovující mediační dohoda

Jak již bylo řečeno, mediační dohoda může přestat jedné nebo oběma stranám vyhovovat. Typicky se tak děje například u dohod o péči o děti. Představte si situaci, kdy jsou dítěti pouhé 4 roky. V takovém případě spolu budou muset nějakým způsobem rodiče dítěte spolupracovat ještě minimálně po dobu 14 let. A za tu dobu se může změn objevit opravdu mnoho.

Pokud tedy stranám obsah mediační dohody přestane vyhovovat, mohou se na změnách domluvit prostřednictvím mediátora. A nebo se mohou domluvit i samy.

A co když nesouhlasí jen jedna strana?

Dalším z možných případů je situace, kdy mediační dohoda přestane vyhovovat pouze jedné straně, zatímco druhá strana není svolná k jakékoliv dohodě o změně. Taková situace je už o něco těžší. Strana, které dohoda přestala vyhovovat, se totiž bude muset obrátit na soud.  

Chcete začít vykonávat profesi mediátora? Přihlaste se na kurz Výcvik mediace, kde se dozvíte vše podstatné.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.