Jak udržet chodník bez ledu a neuklouznout?

8.2.2018 | autor: Redakce PŽ

Jak udržet chodník bez ledu a neuklouznout?

Zima je v plném proudu a lidé se potýkají se zledovatělými chodníky a cestami. Přitom prosté upadnutí může být obzvláště pro starší lidi velmi nebezpečné. V tomto článku se dozvíte, jak váš chodník udržet bezpečný v jakémkoliv počasí.

 

Způsobů, jak si s námrazou poradit, je hned několik. Můžete použít sůl, popel, nebo i písek a drobné kamínky. Vždy je třeba se na zimu připravit s dostatečným předstihem, abyste náhlým mrazem nebyli zaskočeni.

Posyp chodníku solí

Posypová stůl je účinným pomocníkem při údržbě chodníků. Pro její dobré vlastnosti ji používají také silničáři k ošetření silnic.Při solení chodníku je důležité nejprve odstranit vrstvu sněhu a souvisle prosolit námrazu pod ním.

Sůl ovšem není dokonalá. Posyp solí způsobuje znečištění vod a půdy a může škodit stromům i jiným rostlinám, které se nachází poblíž. Problémy sůl působí i zvířatům a v neposlední řadě vašim botám, vozidlům, apod. 

Zajímavost: Posypová sůl je účinnáaž do do -15 stupňů Celsia. Podobné vlastnosti má i běžná kuchyňská sůl, kterou v nouzi můžete také použít.

Posyp chodníku pískem a kamínky

Váš chodník můžetezdrsnit pískem, kamínky, nebo třeba pilinami. Výhodou je, že není nutné odstranit všechen napadaný sníh. Nevýhoda je, že ochranu vašeho chodníku budete muset po zimě uklidit.

TIP: Použijte zimní pracovní rukavicea udržujte své ruce v teple při rozhazování posypu po zmrzlém chodníku.

Posyp chodníku popelem

Pokud doma topíte kamny či krbem, můžete se spolehnout na zbylý popel. Jeho vlastnosti jsou stejně dobré, jako u písku a jeho jedinou nevýhodou je, že se při sypání snadno ušpiníte.

V některých městech a vesnicích je však popel jako posypový materiál zakázaný. Popel z uhlí totiž obsahuje značný podíl sedimentárních hornin a tedy i těžkých kovů.

Venkovní vytápění

Poslední, ovšem výrazně finančně náročnější, je možnost venkovního vytápění. To vás zbaví veškeré práce, vyžaduje všaknáročné stavební úpravy.

Provádí se vyvedením topných kabelů přímo pod chodník, které poté ovládá automatický termostat. Topné kabely lze umístit všude tam, kde hrozí náledí, tedy jak na chodník, před garáž, pod schody apod.

Autor: Pegas - pohřební služba PrahaAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.