Jaké bylinky užívat při chřipce

20.1.2017 | autor: Redakce PŽ

Chřipkové období je tady a lékárny praskají ve švech. Jestli do sebe nechcete ládovat pilulky, můžete vyzkoušet přírodní léčbu. Bylinky pomáhaly před několika staletími a fungují dodnes. Minimálně dokážou zkrátit dobu nemoci a zmírnit příznaky. Tady je pět nejčastějších bylin, které pro léčbu chřipky používaly už naše babičky.

1. Echinacea (třapatka)

Echinacea se už přes 400 let používá k léčbě infekcí, uštknutí a ran. Chrání také před běžnými patogeny včetně viru chřipky. Extrakt z ní působí proti enzymu, který ničí obranyschopnost. Podle některých výzkumů má echinacea vliv i na zpomalení růstu nádorů.

2. Bezinka

Ta vám pomůže proti horečkám, obsahuje totiž látku podporující pocení. Dříve se využívaly stonky, listy, plody i květy, dnes se z bezinek vaří sirupy i marmelády. V začátcích chřipky je vhodné uvařit si čaj, do něhož přidejte ještě řebříček a mátu peprnou, aby se vám hezky spalo.

3. Zázvor

Kořen zázvoru se dlouhá léta používá k léčbě zažívacích potíží, žaludečních nevolností, bolestí hlavy či menstruačních bolestí. Budete-li vařit zázvorový čaj na chřipku, tentokrát se doporučuje přidat do hrnečku i skořici.

4. Právenka latnatá (Andrographis)

Právenka působí jako analgetikum, tudíž zbavuje bolesti. Účinkuje také na záněty vedlejších nosních dutin a infekce horních cest dýchacích. Provází-li vás rýma, je to jasná volba.

5. Sadec prorostlý

Název vám nic neříká? Přesto jde o jednu z nejlepších bylin pro boj s chřipkou. Obsahuje přes 20 užitečných složek včetně železa, hořčíku, vitamínů A a C, zinku či selenu. Využívá se při horečkách, alergiích dýchacích cest, revmatismu, infekcích močových cest, a dokonce u zlomenin.

Samozřejmě není nutné hned utíkat na louku sbírat bylinky. Stejně byste pod sněhem žádné neobjevili, pokud neznáte dvanáct měsíčků, ale především je dnes možné si bylinné přípravky zakoupit (třeba v lékárně) v podobě tabletek nebo čajů. Pokud je vám špatně delší dobu, raději si zajděte k doktorovi, akvša jestli je onemocnění teprve v začátcích, zkuste tělo podpořit bylinkami. Možná do sebe nebudete muset ládovat chemii z lékárny.

Chcete-li poznat další bylinky a jejich využití nejen v boji s chřipkou, podívejte se na Bylinkovo.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.