Je čas na návštěvu psychoterapeuta?

11.2.2022 | autor: Redakce PŽ

Je čas na návštěvu psychoterapeuta?

Mnoho lidí změnilo při pandemii koronaviru svůj život, ne vždy jsou to však žádoucí změny anebo změny k lepšímu. Máte deprese, úzkost anebo se cítíte více unavení? Možná je nyní ten pravý čas pro návštěvu psychoterapeuta.

Co je poradenství a psychoterapie?

Psychoterapeuti jsou vyškoleni k tomu, aby s vámi úzce spolupracovali a umožnili vám prozkoumat myšlenky, přesvědčení, pocity a chování, které negativně ovlivňují váš život. Prostřednictvím poradenství a psychoterapie vám bude poskytnuta podpora a bezpečí, abyste mohli tyto myšlenky, přesvědčení, pocity a chování prozkoumat, pochopit a často i změnit.

Osobní růst, ke kterému pak může dojít, vás může osvobodit od omezení starých vzorců. Díky tomu se mohou objevit realističtější a účinnější způsoby, jak zlepšit kvalitu, spokojenost a uspokojení vašeho života.

Poradenství a psychoterapii můžete využít v kterékoli fázi svého života. Obvykle však o poradenství uvažujete spíše tehdy, když se snažíte vypořádat se změnami, událostmi nebo přechody ve svém životě nebo když čelíte osobní krizi.

Kolik sezení budu potřebovat?

Na tuto otázku skutečně neexistuje jednotná odpověď, protože bude záležet na tom, jaké problémy prožíváte. Během prvního psychoterapeutického sezení to můžete probrat se svým poradcem nebo psychoterapeutem a můžete to buď nechat otevřené, nebo se rozhodnout stanovit počet sezení. Často je dohodnuto, že spolu budeme pracovat přibližně 6 sezení a poté přehodnotíme, zda pokračovat dále.

Jak dlouho trvá jedno sezení?

Délka sezení se mírně liší, ale pohybuje se mezi 50 a 60 minutami v závislosti na tom, ke kterému psychoterapeutovi chodíte.

Kolik stojí sezení s psychologem?

Cena jednoho sezení závisí na tom, ke kterému poradci nebo psychoterapeutovi docházíte. Poplatky za jednotlivé terapeuty najdete na stránce nazvané ceník na našich webových stránkách psychoterapeuta nebo vám je sdělí na žádost. Cena za psychologické setkání záleží na jednotlivém psychoterapeutoví, zpravidla se však pohybuje od 500 Kč do 1500 Kč.

Je terapie zcela důvěrná?

Poradenství a psychoterapie je téměř ve všech situacích zcela důvěrná služba. Je však důležité upozornit, že za určitých okolností je třeba brát v úvahu etické a právní povinnosti, například zákon o ochraně dětí chrání práva a blaho dětí a nezletilých. Terapeut vám důvěrnost plně vysvětlí na prvním sezení.

Co se stane, když budu muset sezení zrušit?

V případě potřeby zrušit sezení je důležité, aby klient neprodleně kontaktoval svého psychoterapeuta. Každý terapeut si stanovuje vlastní pravidla pro zrušení sezení a obvykle vyžaduje minimální výpovědní lhůtu 48 hodin. Někteří terapeuti však očekávají delší výpovědní lhůtu, která může být až týden před schůzkou. Pravidla pro zrušení schůzky jsou klientovi vysvětlena na úvodním sezení. Pokud klient potřebuje zrušit sezení s kratší než dohodnutou výpovědní lhůtou, bude požádán o zaplacení poplatku za zmeškané sezení.

S čím mi může psychoterapie pomoci?

S poradcem nebo psychoterapeutem můžete hovořit o jakémkoli problému, který je pro vás důležitý. Může se jednat o úzkosti, deprese anebo třeba vztahové potíže.

Jak mám začít psychoterapii?

Jednoduše se telefonicky nebo e-mailem obraťte přímo na některého poradců nebo psychoterapeutů. Všechny jejich kontaktní údaje najdete na webových stránkách vedle jejich profilů. Bylo by užitečné, kdybyste v e-mailu uvedli dny a časy, kdy máte čas.

Případně pokud si nejste jisti, který terapeut by byl nejvhodnější, nebo pokud chcete získat další informace, obraťte se na psychoterapeuta s dotazem.

Jak často budu navštěvovat psychologa nebo psychoterapeuta?

Obecně platí, že sezení se konají jednou týdně anebo jednou za 14 dnů. To umožňuje lepší rozvoj vztahu mezi terapeutem a klientem, protože terapie je pravidelná a konzistentní, a klient tak rychleji a hlouběji porozumí svým prožitkům. V některých případech se mohou po dohodě s terapeutem konat jednou za čtrnáct dní.

Je rozdíl mezi psychologickým poradenstvím a psychoterapií?

To způsobuje u klientů mnoho nejasností, a to především proto, že poradenství a psychoterapie mohou často popisovat podobnou zkušenost. Obecně řečeno, poradenství se často používá pro popis situace, kdy klient pracuje na konkrétním problému, který se v jeho životě aktuálně odehrává, a může se jednat o kratší časový úsek a psycholog mu k tomu poskytuje edukaci. Psychoterapie se často používá k popisu toho, kde klienti pracují na problémech, které se často týkají událostí, jež mohou mít původ v minulosti, ale ovlivňují člověka i v jeho současném životě, a mohou tak vyžadovat hlubší zkoumání. Ve skutečnosti je často těžké mezi těmito dvěma přístupy rozlišovat. Rozdíl v používání těchto pojmů je také mezi psychologickými směry, kdy některé pracují častěji s pojmem psychologické poradenství a jiné používají pojem psychoterapie.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.