Jste často ve stresu? Naučte se autohypnózu

26.6.2019 | autor: Redakce PŽ

Dlouhodobý stres rozhodně nesymbolizuje něco pozitivního pro náš organizmus. Stresujete se často? Osvojte si jednu z relaxačních technik, která nese označení autohypnóza.

Jak funguje stresová reakce

Naši předkové dokázali překonat útoky nepřátelských tlup kromě jiného také díky stresové reakci jejich organizmu. V přirozené míře totiž dokáže být obrovským přínosem pro život člověka a jeho přežití. Pokud mozek vyhodnotí situaci jako stresovou, zmobilizuje veškeré energetické zdroje pro následný útěk či boj.

Jak už to tak ovšem bývá, všeho moc škodí. Pokud se ze stresu stane dlouhodobá a chronická součást našeho života, nepůsobí pozitivně na naše zdraví a může způsobit vážné následky.

TIP: Chcete se naučit, jak zvládat stres a úzkost? Přihlaste se na kurz Kouč, jehož součástí je i antistresový trénink.

Stres způsobuje nejrůznější zdravotní potíže

Stresové hormony v danou chvíli ovlivňují většinu orgánů v našem organizmu. Do svalů a orgánů, které bychom mohli potřebovat pro útěk či boj, se ve zvýšeném množství dodávají živiny a více se prokrvují. Naopak dochází k utlumení činnosti orgánů, které pro útěk nebo boj nepotřebujeme (typicky trávicí soustava).

Pokud stresová situace přetrvává, podepíše se to například na zatuhnutí svalů a nedostatečném prokrvení trávicí soustavy. S tím souvisí následné špatné trávení či pocity „kamene na žaludku“. Postupem času poté může dojít až k vředové chorobě žaludku nebo komplikacím týkajícím se žlučníku. A zdravotních problémů se samozřejmě může objevit celá řada.

Vyzkoušejte autohypnózu

Pro efektivní řešení stresu je důležité zejména odstranit příčiny jeho vzniku a posilovat schopnosti tyto situace lépe zvládat. Lze doporučit, abyste si osvojili některou z relaxačních technik a tu kombinovali s fyzickým cvičením a zdravou vyváženou stravou.

Jednu z relaxačních technik přitom symbolizuje autohypnóza, která bývá sama o sobě považována za léčivou. Ve stavu uvolnění těla a mysli se totiž urychlují léčebné mechanismy v těle. Nejjednodušší formu autohypnózy přitom symbolizuje ta, která je založená na prosté svalové relaxaci.

Při ní postupně věnujete pozornost jednotlivým skupinám svalů ve vašem těle a odstraňujete z nich nashromážděné napětí. Stačí se jen pohodlně posadit nebo položit a postupně uvolňovat všechny svaly od konečků prstů až po obličejové svaly.

Zajímá vás ze světa osobního rozvoje víc? Navštivte web www.marketahamrlova.cz a přečtěte si další užitečné články.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.