Květiny a psychologie

27.10.2023 | autor: Redakce PŽ

Květiny a psychologie

Milujete květiny? Máte vybraný druh nebo barvu, které dáváte přednost? Zamysleli jste se někdy nad tím, proč preferujete zrovna tyhle květiny a tuhle konkrétní barvu? Že ne? Pak by se vám mohly hodit následující řádky, kde si řekneme, jak na nás květiny působí a jak nás ovlivňují.

Květiny mají kouzelnou moc

Květiny nejsou jen zajímavou ozdobou, váza s květinami na stole prozáří interiér, dodá mu pokaždé jiný nádech. Záleží na tom, o jaké květiny jde a jakou mají barvu. Někdy chceme interiér rozjasnit, jindy ho zase chceme trochu utlumit, záleží na tom, jakou máme náladu. Už víte, kam míříme? Asi všichni ví, že barvy na nás mají určitý vliv, s květinami to není jinak.

Některé rostliny energii berou, jiné ji dodávají

Každá květina na nás působí jinak, jsou dokonce květiny, které nám do žil umí vlévat novou energii, zároveň ale existují i takové, které nám ji ubírají. Podle feng shui patří mezi ty s pozitivní energií rostliny, které pěstujeme s láskou, takže jsou zdravé a silné. Mají zaoblené listy a pouhý pohled na ně vás zahřeje u srdce. Mezi takové květiny patří tlustice, violka, zelenec nebo begónie. Oproti tomu rostliny s negativní energií mají listy špičaté, některé mají i ostny, na první pohled jsou nemocné, stonek je křivý.

Působí na nás i barvy květin

Působení barev na náš organismus je známá věc, někdo má radši červenou, protože v něm probouzí kreativitu, budí vášeň, rozproudí krev v žilách, jiný ji naopak nesnáší, protože v něm budí vášně. Každá barva na nás působí jinak, vědu, která se působením barev na náš organismus zabývá, označujeme jako chromoterapii. A co nám říkák jednotlivým barvám?

  • Bílá mírní stres, snižuje tepovou i dechovou frekvenci, náš organismus celkově uklidňuje. Je barvou čistoty a nevinnosti, tak na nás i působí.
  • Fialová mírní stres, dodává nám duševní sílu. Celkově jde o uklidňující barvu, která je tak trochu mystická. V oblibě ji mají zejména nerozhodní lidé.
  • Oranžová nám dokáže zlepšit den, dodává optimismus, působí proti depresím a pozitivně působí i na mezilidské vztahy. Do žil nám vlévá novou energii.
  • S optimismem je spojená i žlutá barva, která prozáří každý den. Navodí i pocit bezpečí a podpoří myšlení.
  • Červená potlačuje deprese, povzbuzuje, dodává energii, zvyšuje sebedůvěru.
  • Modrá je barvou klidu, vyrovnanosti a moudrosti, dokáže povzbudit, ale i uspat.
  • Zelená je nejpřirozenější barva, která symbolizuje nový začátek, je spojena s nadějí a regenerací, dodává nám pocit klidu a nesmrtelnosti.

Jaké květiny nás uklidní a jaké zlepší náladu?

Fialová barva uklidňuje, i to je nejspíš jeden z důvodů (samozřejmě vedle vůně), proč se levandule používá jak při neklidu, tak při potížích se spánkem. Na ten má pozitivní vliv i gardénie, která funguje jako přírodní sedativum. Stačí ji s květináčem postavit do ložnice. Další květinou s pozitivním vlivem na spánek je jasmín.

Náladu vám zlepší i chryzantémy, které mají pozitivní vliv na naši mysl, pozitivní energii vám do žil vlijí orchideje. Organismus celkově zklidní růže, k pocitu uvolněnosti může přispět i toulcovka, která se označuje i jako přírodní čistič vzduchu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.