Lidé chtějí být šetrní k životnímu prostředí. Volba dřeva se stává něčím zcela přirozeným

30.1.2021 | autor: Redakce PŽ

Lidé chtějí být šetrní k životnímu prostředí. Volba dřeva se stává něčím zcela přirozeným

Rostoucí trend v podobě dřevostaveb jste možná už zaregistrovali. Ono se to ostatně nedá přehlédnout. V porovnání s dobou před deseti lety vzrostl počet dřevostaveb v rámci celkového počtu realizovaných staveb za rok o více jak deset procent. Podle mnoha odborníků se dřevo stává jakousi přirozenou volbou každého člověka. V minulosti bylo dřevo první volbou jenom zvířat, ale nyní se ukazuje, že je dřevo něčím zcela přirozeným i pro člověka. Navíc se hodně dbá na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí, i to hraje moderním dřevostavbám do karet.

V porovnání s klasickými cihlami, patří dřevo do kategorie obnovitelných materiálů. Nemůžeme se proto ani divit tomu, že zájem o dřevostavby na klíč v době, kdy se klade extrémní důraz na ekologii, takovým tempem roste.

Primitivní obydlí i sofistikované výstavby

Bohužel si řada lidí myslí, že dřevostavby jsou primitivním obydlím. Jenže toto platilo kdysi. Jistě, ze dřeva si stále lze postavit primitivní obydlí, ale taktéž z nich lze vykouzlit sofistikované výstavby, které půjdou ruku v ruce s životním prostředím. Jedná se o jeden z prvních stavebních materiálů pro člověka, který se však může přeměnit v krásné, idylické příbytky, které od klasických zděných domů vůbec nerozeznáte.

Dřevo jako materiál je skvělé. Dobře se s ním pracuje. Dokážeme ho opracovat, navíc stále dorůstá. Není to jako kámen, který musíme předtím vytěžit a který do přírody už jinak nevrátíme.

Ze dřeva vzniká i mnoho veřejných staveb

Dřevostavby si nestaví jenom rodiny proto, že chtějí žít v kompetenci s přírodou nebo že je to pro ně levná alternativa bydlení. Ze dřeva vznikají i veřejné stavby. Možná i vy při svém cestování na nějakou takovou dřevostavbu narazíte. Ze dřeva vyrostla nejedna vinárna nebo restaurace.

Zatímco u nás rostou většinou jen jednopatrové veřejné stavby ze dřeva, ve světě se přesvědčili o tom, že ze dřeva lze vybudovat i sedmipatrové konstrukce.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.