Na co máte nárok při poskytování dlouhodobé péče

4.7.2018 | autor: Redakce PŽ

Staráte se o někoho ze svých blízkých, kdo už sám nestačí na běžné úkony spojené s každodenním životem? Pak byste měli mít přehled o tom, na co vše máte ze své pozice nárok. Mnohé z forem pomoci vám mohou usnadnit dlouhodobou péči o osobu blízkou i udržení kvalitní životní úrovně.

Příspěvek na péči

Příspěvek na péči je sociální dávka, jež stát vyplácí měsíčně lidem odkázaných na pomoc jiné osoby při naplňování základních životních potřeb. Mezi ty se řadí například schopnost se najíst, vykonávat činnosti spojené s osobní hygienou nebo péčí o domácnost. Tento finanční obnos slouží k úhradě pomoci blízkých, asistenta sociální péče, dětského domova nebo hospicového zařízení. Výše příspěvku na péči se odvíjí od míry závislosti nemocného, již posuzuje úřad práce. Díky tomuto příspěvku tak nemusíte být na péči sami.

Volno na péči

Od 1. června 2018 máte právo si vzít až 3 měsíční placenou dovolenou na péči o svého blízkého, během níž vám vzniká nárok na tzv. dlouhodobé ošetřovné. Čili sociální dávku, která činí až 60 % základu vašeho příjmuTakzvané dlouhodobé ošetřovné náleží jak zaměstnancům, tak OSVČ. Tito lidé si však musí platit nemocenské pojištění. Rozhodnutí o nutnosti celodenní péče vydává ošetřující lékař ze zařízení, kde byl váš blízký hospitalizován.

Ošetřovatel hrazený ze zdravotního pojištění

Pokud vykonáváte dlouhodobou domácí péči o svého blízkého, máte rovněž právo si zažádat o pečovatele, který zajistí odborné ošetření pacienta v domácích podmínkách. Rozhodnutí vydáváošetřující lékař po vyhodnocení celkového zdravotního stavu nemocného v souvislosti s podmínkami domácího prostředí. Pokud lékař žádosti o poskytnutí ošetřovatele pro dlouhodobou domácí péči vyhoví, službu v plné výši uhradí zdravotní pojišťovna. Pokud byste však požadovali péči v širším rozsahu, musíte ji už uhradit sami.

Započítání do důchodu

Většina lidí, která se rozhodne stát pečovatelem o své blízké, kteří trpí dlouhodobě těžkou nemocí nebo se potýkají s chřadnutím v důsledku stáří, musí opustit práci. Pak však vyvstává otázka – Co důchod? Máme pro vás dobrou zprávu. Dlouhodobá péče se započítává do důchodu díky systému náhradní doby pojištění (doba, kdy lidé nejsou výdělečně činní a neodvádí pojistné).

Jakmile se tedy rozhodnete o svého blízkého starat na plný úvazek, zažádejte si na Úřadu práce ČR o příspěvek na péči, díky čemuž se provede sociální šetření a posouzení zdravotního stavu pacienta. Po skončení péče se pak nejpozději do 2 let obraťte na okresní správu sociálního zabezpečení, která vydá rozhodnutí na základě vašeho návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče. Doba péče se následně započítává v plném rozsahu.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.