Naučte se posílit svou vůli

25.3.2023 | autor: Redakce PŽ

Kdy jste se naposledy na nějakou činnost soustředili tak, že jste ztratili pojem o čase? Kdy jste zapomněli na jídlo a spánek a byli jste ponořeni do nějaké aktivitě, která vám dávala obrovský smysl? Tento stav se odborně označuje jako flow. Dnešní společnost však má problém jej dosáhnout.

Dokážete se soustředit?

V minulosti lidé prakticky v každém okamžiku jejich života přesně věděli, co se od nich očekává. A měli jasně vymezené hranice, v rámci kterých se pohybovali. Tuto hranici jejich možností určovalo především to, do jaké rodiny se narodili. 

V současnosti ale žijeme v době, kdy si hranici svých možností určuje každý člověk sám. Setkat se můžeme s takzvaným terorem mnoha příležitostí. A s tím souvisí i častý stres týkající se toho, zda byla naše volba správná. 

TIP: Zajímá vás, jak na osobní rozvoj? Přihlaste se na prakticky zaměřené kurzy koučinku. 

Jaká je vaše motivace?

Nikdo nedokáže druhého člověka přinutit k tomu, aby byl motivovaný. Můžeme pouze vytvářet dobré podmínky pro jeho růst. Platí, že motivace se může u každého člověka lišit.

Obecně motivaci rozlišujeme na vnější a vnitřní. Za vnější motivaci lze považovat například peníze či pochvalu, které na nás ovšem fungují pouze z krátkodobého hlediska. Narozdíl od toho vnitřní motivace je dlouhodobá. Mezi nejsilnější vnitřní motivátory se řadí naše hodnoty, zájmy, postoje a přesvědčení a potřeby. 

Vnitřní motivace nemusí být po celý život zcela konzistentní. Naopak se může měnit podle toho, co je pro nás v dané etapě života důležité. 

Posilte svou vůli

Vůle je dovednost, kterou je možné trénovat a posilovat. Využít k tomu můžete třeba následující tipy.

Předně lze doporučit, abyste případné nezdary brali jako přirozenou součást vaší cesty. Myslete na to, že každá zkušenost nás přirozeně posouvá kupředu. Pokud chcete dosáhnout nějakého většího cíle, rozdělte si jej na menší díly.

Jakmile si nějakou činnost vyberete, věnujte jí plnou a soustředěnou pozornost v krátkých časových intervalech. Pamatujte, že byste od sebe vždy měli žádat více, než jaká je vaše běžná úroveň výkonu. 

Průběžně si dopřejte okamžitou zpětnou vazbu a zhodnoťte uplynulou etapu. Snažte se z obtížného udělat snadné a z nudného zábavné. Díky tomu se vyhnete boji s odkládáním okamžitého prožitku. 

 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.czAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.