Potraviny na snížení příznaků menopauzy

25.4.2022 | autor: Redakce PŽ

Mezi čtyřicátým a padesátým rokem věku ženy nastává klimakterium. Jedná se o přechod u žen z plné aktivity vaječníků do období jejich klidu. Poslední menstruační krvácení se odborně nazývá menopauza.

Až 80 % žen se setká se symptomyklimakterického syndromu. Organismus na nedostatek hormonů, převážně estrogenu, reaguje poruchami termoregulace, dostavují se návaly horka, nadměrné a noční pocení, poruchy spánku až nespavost, bolesti hlavy, únava, bolesti kloubů a trávicí potíže. Ženy mohou být podrážděné, nervózní, zažívat úzkost i depresi.

TIP:V období menopauzy dochází nejčastěji ke snížení estrogenu. Doplňte si přírodní estrogen a budete se cítit mnohem lépe.

Kůže a sliznice bývají vysušené, což přináší potíže během pohlavního styku. Mohou se objevit i výtoky. Dochází k ochabnutí vaziva močového systému a tím nastanou problémy s udržením moči. Nejvážnějším zhoršením zdravotního stavu je těžká osteoporóza nebo potíže kardiovaskulárního charakteru.

Potraviny na snížení příznaků menopauzy

Potraviny na snížení příznaků menopauzy jsou zejména:

  1. Ovoce a zelenina jako zdroj vlákniny, která zabraňuje zácpě. Košťálová zelenina (brukev, zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedlubna) navíc obsahuje i takzvané isothiocvanáty, což jsou látky působící proti rakovině a k prevenci rakoviny. Dále obsahuje spoustu živin, které podporují zdraví kostí, jako jsou vápník, hořčík a kyselina listová.
  2. Brokolice, mák, ořechy, semena, ryby, mléčné výrobky, celozrnné obiloviny jako zdroje příjmu vápníku, železa, zinku, hořčíku a vitamínů skupiny B, E, D, A.
  3. Maca peruánská – pomáhá při nepravidelné menstruaci a v menopauze vyvažuje kolísavou hladinu estrogenů, čímž snižuje symptomy klimakteria, jako jsou návaly horka či nespavost. 
  4. Shatavarineboli divoký chřest - pomáhá při návalech horka, nočním pocení, úzkosti a ztrátě paměti. Denně užívejte ideálně 3–5 gramů, pokud byste konzumovala větší dávku, vedlejším efektem může být přibírání na váze.
  5. Ploštičník hroznatý - obsahuje takzvané cimicifugy, což jsou látky, které v ženském těle působí podobně jako estrogeny. Má protizánětlivé účinky, snižuje krevní tlak a pravidelným užíváním zmírňuje zejména návaly horka. Má taky velmi příznivý účinek na zvýšení sexuálního libida.
  6. Pokud vás trápí sucho v ústech, tak je vhodné konzumovat produkty z anděliky čínské, která také pomáhá předcházet rozvoji osteoporózy a působí jako prevence proti kvasinkovým zánětům.
  7. Červený jetel - zmírňuje pocení, bušení srdce, poruchy spánku a také návaly horka.
  8. Chmel otáčivý - napomáhá upravovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci, zmírňuje podrážděnost a sexuální napětí.
  9. Alternativní léčba projevů menopauzy spočívá v pravidelném užívání bylinných doplňků, které mohou být na bázi fytoestrogenů nebo na bázi hormonálních doplňků. Fytoestrogeny naleznete v sóje, luštěninách, ovesných otrubách, rýži, brokolici či česneku.

Doplňky stravy Menoxin a Menox 45 na snížení příznaků přechodu

Velkými pomocníky v boji s příznaky klimakteria jsou taktéž přírodní doplňky stravy. Jedním z osvědčených je například komplexní přírodní přípravek Menoxin s obsahem rostlinných extraktů. Obsahuje jetel luční, sóju luštinatou, len setý, šalvěj lékařskou, včelí mateří kašičku, ploštičník lékařský a kyselinu pantothenovou, jež přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Potřebné množství účinných látek, jejichž účinek na tlumení příznaků menopauzy je klinicky otestován, najdete také v nehormonálním přípravku Menox 45. Synergický účinek extraktu z rostliny Cimicifuga racemosa a třezalky tečkované zajišťuje ještě vyšší komplexní účinek na fyzické a psychické projevy menopauzy.  

Oba doplňky stravy svým jedinečným složením přírodních látek, řeší návaly horka, pocit únavy, nadměrné pocení a neklidný spánek.

Pro ženy v menopauze je mnohem užitečnější změnit životní styl, než se spoléhat na lékovou hormonální terapii, která má svá rizika. Zrevidujte tedy váš jídelníček, sportujte a nebojte se zakoupit některý z dostupných doplňku stravy na zmírnění příznaků menopauzy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.