Prevence vypadávání vlasů

22.9.2020 | autor: Redakce PŽ

Prevence vypadávání vlasů

To, že po probuzení na polštáři najdete pár vlasů, ještě neznamená, že se za pár let budete muset potýkat s holou hlavou. Vypadávání vlasů je zcela přirozený proces, kterému nijak nezabráníte. A ani byste neměli chtít mu bránit. Je to zdravý proces. Problém nastává až ve chvíli, kdy počet vypadnutých vlasů překročí zdravou mez.

Růst vlasů probíhá ve třech fázích. Anagenní neboli růstová fáze trvá jeden až čtyři roky. Probíhá v ní regenerace vlasové cibulka a vytvoření vlasového vlákna. Na ní navazuje katagenní (klidová) fáze. V té vlasy už nerostou a v cibulce se začínají tvořit nové vlasy. Poslední, telogenní fáze neboli fáze vypadávání trvá zhruba dva až čtyři měsíce a je konečnou v rámci růstového cyklu vlasu. Pokud je tento cyklus narušený, bavíme se už o nezdravém padání vlasů.

Podle výzkumu americké akademie dermatologů (AAD) vypadne zdravému člověku 50 až 100 vlasů denně, samozřejmě za předpokladu, že nějaké vlasy má. Abyste zjistili, jestli už je vypadávání vlasů, které vás potkalo, nezdravé, nikdo vás nenutí je počítat. Když vám ale po česání zůstane na hřebenu velmi silná vrstva vlasů a budete je ztrácet po chomáčích, je nejvyšší čas začít váš problém řešit.

Proč nám vlasy vůbec vypadávají a je to veliký problém?

Padání vlasů totiž může být často druhotný problém a indikátor závažnějších zdravotních komplikací. Proč nám tedy vlasy padají? Příčiny se mohou u mužů a žen různit, obecně je však důležitým faktorem strava. Ztráta vlasů vám hrozí ve chvíli, kdy trpíte nedostatkem železa, zinku a vitamínů především skupiny B. Správnou cestou je tak strava bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály, které v případě nedostatku můžete doplnit i pomocí samostatných vitamínů na vlasy.

Setkat se můžete i s padáním vlasů ze stresu. Ať už vás trápí pracovní záležitosti či osobní problémy, má stres přímý vliv na vypadávání vlasů. Často jde také o stres spojený s jinými zdravotními komplikacemi, jako je například operace. Zde můžete bojovat dodržováním zdravého životního stylu, pravidelným cvičením, správným stravováním či meditací. Obecně se snažte odbourávat ty stresory, které vás trápí nejvíce.

Vypadávání vlasů patří rovněž k vedlejším účinkům některých léků, nejčastěji antidepresiv, antibiotik či přípravků na hubnutí. V takovém případě se poraďte se svým lékařem, který vám doporučí vhodnou alternativu. Stejně tak může být vypadání vlasů důsledkem některých onemocnění, typicky nemocí spojených se štítnou žlázou a také s ledvinami a játry.

Velikým problémem je používání špatné kosmetiky. Ať už se bavíme o používání šamponů s velkým množstvím chemických přísad či časté vystavování vlasů teplu (fénování, žehlení), vše to poškozuje vlasy, ty se štěpí a lámou. Doporučujeme používat přírodní kosmetiku a speciální přípravky proti padání vlasů.

Padání vlasů u žen je úzce spojené s hormonálními změnami. Menopauza a těhotenství jsou typickými příklady. Muži zase často bojují s tím, že vypadávání vlasů jednoduše zdědí. V takovém případě hovoříme o androgenetické alopecii. Vlasy jsou citlivé na testosteron, ničí se jejich kořínky a vlasy začínají vypadávat. Tento jev začíná již mezi 20. a 30. rokem života, kdy muži produkují největší množství testosteronu.

Jak s vypadáváním vlasů co nejefektivněji bojovat?

Abyste vypadávání vlasů zabránili, musíte odstranit příčinu. Proto prvním krokem je zjistit, proč vám vlastně vlasy vypadávají. Pokud to sami nedokážete zpozorovat, konzultujte to s vaším lékařem. Pomocí krevních testů či trichogramu to lze snadno rozpoznat. Se známou příčinou už je poté léčba snadná, s lékařem se poradíte, co na padání vlasů použijete.

Nepodceňujte prevenci

Čekat však, až vám vlasy začnou vypadávat a až poté problém řešit, není ideální strategie. Mnohdy už může být pozdě. Pokud tak nechcete spoléhat na štěstí, zaměřte se na prevenci. Vlasy jsou totiž podobně jako například nehty či pleť odrazem zdraví organismu.

Základem je zdravý životní styl a vyvážená strava, obsahující dostatek minerálů a vitamínů. Nebojte se používat přírodní kosmetiku a šampon na vypadávání vlasů. Zejména když víte, že vaši předkové s tímto problémem také bojovali. Vyhněte se kosmetickým přípravkům, které obsahují sulfáty či parabeny, látky, které vašim vlasům škodí nejvíce.

Do svého jídelníčku zařaďte přírodní doplňky stravy. Existují speciální vitamíny na vlasy, které obsahují prvky, podporující zdravý růst vlasů (železo, zinek, měď, vitamíny především skupiny B, sójový lecitin a další).

Zdravý vliv na vlasy mají i některé bylinky, například kopřiva. Ta je bohatým zdrojem vitamínů a má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Proto se jako přísada objevuje v mnoha šamponech.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.