Proč je sociální podpora při odvykání tak důležitá?

29.7.2022 | autor: Redakce PŽ

Proč je sociální podpora při odvykání tak důležitá?

Léčba závislostí je velice náročný proces, kterým si závislá osoba musí projít, když se chce vysvobodit ze života, který se točí jen a jen kolem jeho závislosti. Bohužel při odvykání se tito lidé mohou potýkat s mnohými problémy. Patří mezi ně například abstinenční příznaky, které mohou způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. Jedním ze způsobů, proč ale někteří lidé při odvykání selžou, je osamělost. Člověk je zkrátka tvor společenský, který nechce být sám. A samota je pro něj mnohdy horší než život s drogou.

Sociální vztahy

Dokud člověk žil se svou závislostí, našel si takový okruh přátel a známých, které ho v této droze podporovali. Takoví lidé si pěstují vztahy, které se zkrátka točí kolem návykového chování. Pokud se tedy tato osoba rozhodně odvyknout, bude muset tyto vztahy omezit. A to může znamenat (podle toho, jak je závislost závažná), že pacient přijde o většinu svých přátel a začne se cítit osaměle. Není to příjemný pocit, mnozí jej vnímají často i hůře než samotné abstinenční příznaky.

Sociální skupiny

Pomoci mohou různé svépomocné skupiny. Léčba závislosti na alkoholu může být řešena navštěvováním skupiny anonymních alkoholiků. Stejné skupiny existují pro různé druhy závislostí. Tím, že se setkáváte s těmito lidmi, kteří si prochází tím samým co vy, máte pocit, že vám někdo rozumí. Nalézt lidi, kteří budou podporovat uzdravení ze závislosti, může být velice užitečné a může zvýšit pravděpodobnost úspěchu.

Podpora v rodině

Určitý život měla závislá osoba také před tím, než se stala závislou. Je vhodné kontaktovat někdejší přátele nebo rodinu, kteří jsou ochotni a schopni podpořit závislou osobu v jejích cílech. Dejte jim vědět, že plánujete změnu. Jen tím, že to řeknete svým nejbližším, se pro vás odvykání stane mnohem výraznějším závazkem. A opět zvyšujete pravděpodobnost na úspěšnou léčbu závislosti.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.