Rok 2020 ve zkratce. Zájem o fotovoltaiku rostl i napříč pandemií

25.2.2021 | autor: Redakce PŽ

Rok 2020 ve zkratce. Zájem o fotovoltaiku rostl i napříč pandemií

Po úderu pandemie se mnoho společností nabízející solární panely myslelo, že zájem o toto úsporné opatření nebude. Opak byl pravdou. Ukázalo se, že lidé mají železné rezervy, které chtějí investovat do něčeho, co jim v dlouhodobém horizontu přinese znatelnou úsporu. Kývli proto na fotovoltaickou elektrárnu, která je navíc stále dotovaná státem, což znamená, že pořizovací cena byla nakonec daleko nižší, než čekali.

I napříč pandemií se rok 2020 nesl ve znamení fotovoltaiky, která slibuje návratnost během prvních čtyř až sedmi let. Byli jste tak mezi žadateli?

Podle firmy KS ENERGY, která se specializuje na realizace fotovoltaiky na klíč včetně vyřízení dotace, je zájem téměř dvojnásobný, oproti minulému roku. Největší zájem byl u lidí, kteří již bydlí v rodinném domě a mají do důchodu třeba 10 a méně let. Je to pochopitelné, protože snaha je snížit výdaje za platby elektrické energie.

Objevilo se i mnoho inovativních projektů spojených s fotovoltaikou

Kromě toho, že se zvýšil zájem o fotovoltaické elektrárny, které se umístily na řadu rodinných domů, objevilo se také mnoho nových inovativních projektů, jež byly spojeny s akumulací energií nebo se solárními panely na fasádě rodinných domů.

I když během uplynulého roku došlo ke zvýšení počtu solárních panelů, přesto stále Česká republika znatelně zaostává v porovnání se zbytkem Evropy. Očekává se však, že Modernizační fond podpoří fotovoltaickou stránku právě letos.

Zlepšení oproti roku 2019

V souvislosti s ohlédnutím za minulým rokem je dobré srovnat loňský rok s tím předcházejícím čili s rokem 2019. Během loňského roku se množství instalovaného výkonu oproti roku 2019 zdvojnásobil, což lze bezesporu brát jako velký úspěch.

Celkově se nainstalovalo kolem 6293 nových solárních elektráren s celkovým výkonem o 51,4 megawattu. Za tahouny lze označit komerční instalace čili nejvíce fotovoltaických panelů se instalovalo na střechy podniků a také továren. Až třetí pozici obsadily rodinné domy.

Těch však také nebylo zrovna málo, což dokazuje počet schválených žádostí o dotaci na fotovoltaiku, o kterou stále mohou zájemci o FVE požádat do konce letošního roku.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.