Vitariánství - zdravý životní styl
Existuje mnoho způsobů, jak se stravovat. Každému člověku vyhovuje jiný systém. Bylo vynalezeno mnoho diet a způsobů stravování. Jedni preferují sladké a omezují tučná jídla, jiní jsou schopni tuky ze svého jídelníčku téměř vyškrtnout, ale čokoládě neodolají. Můžeme zkusit dělenou stravu, nebo hledat správné kombinace jídel. Jedni doporučují vegetariánství, jiní zase tvrdí, že člověk byl stvořen jako masožravec, a proto mu vynechání masa z jídelníčku škodí.
Co je vitariánství?
Vitariánství je směr, který věří, že největší hodnotu mají potraviny v přirozeném, tepelně neupraveném stavu. Vitariáni věří, že oheň a přílišné teplo znehodnocují potravu, a proměňují ji tak v mrtvou a pro lidské tělo méně vhodnou hmotu. Tepelné zpracování potravy způsobuje její chemické změny, což je podpořeno fakty, která vyšla najevo laboratorními rozbory.Při vaření se znehodnocují některé vitamíny a z potravy odcházejí také enzymy důležité pro trávení, proto je syrová strava daleko lépe stravitelná. Rozbory krve ukázaly, že po požití vařené stravy dochází v krvi k množení bílých krvinek, které mají za úkol pohlcovat a odstraňovat toxické látky z těla. Jejich množení je důkazem, že tělo považuje některé části vařené stravy za nepřátelské látky. Naopak po konzumací syrové stravy dochází k přirozené detoxikaci organismu. Tělo syrové potraviny lépe zpracovává, nezatěžují trávicí systém, lehce se vylučují a především - tělo je schopno absorbovat daleko větší množství užitečných látek ze syrových pokrmů, než dokáže z vařených.
Co vitariáni jedí?
Největší částí jídelníčku představuje čerstvá zelenina a ovoce. Další důležitou součástí jsou ořechy a naklíčená semena. Vitariáni jedí luštěniny a někteří pijí mléko, samozřejmě v co nejpřirozenější podobě, to znamená ne UHT. Také konzumují čerstvé mléčné výrobky, nejlépe z kozího nebo ovčího mléka.Západní medicína však nepovažuje vitariánský způsob stravování za vhodný z dlouhodobého hlediska. Vždy existují protichůdné názory. Neexistuje však důvod, proč to nezkusit. Třeba se tak vyřeší některé zažívací potíže, nebo najdeme perfektní formu pro „odlehčovací dny."
Tereza Šírová
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.