4 zajímavá fakta o lidském mozku

15.8.2019 | autor: Redakce PŽ

4 zajímavá fakta o lidském mozku

Lidský mozek symbolizuje velmi komplikovaný systém pro přenos dat. V tomto článku se dozvíte 4 zajímavá fakta, která o něm platí. Jak je náš mozek ve skutečnosti velký, kolik nervových propojení bychom v něm našli a jak na něj působí učení?

Náš mozek je poměrně malý

Přemýšleli jste někdy nad skutečnou velikostí našeho mozku? Ve skutečnosti totiž není tak velký, jak si možná v tuto chvíli myslíte. Vyzkoušejte si malé cvičení. Sepněte ruce a oddalte je od svého obličeje tak, abyste na ně dobře viděli. Získáte tak asi nejjednodušší model vašeho mozku v jeho reálné velikosti.

Váží přibližně 2 kg a spotřebovává asi 20 % naší celkové energie. Co se týče jeho podoby, mohli bychom ji přirovnat k nasáklé mořské houbě, která plave v ne zcela čisté tekutině.

TIP: S fungováním mozku velmi úzce souvisí neurolingvistické programování. Osvojte si jednotlivé NLP techniky na jedinečném studijním programu.

Spousta nervových propojení

Další fakt symbolizuje skutečnost, že se v našem mozku nachází přibližně 100 miliard navzájem propojených nervových buněk, přičemž každá z nich vytváří až 20 000 spojení. Tato hustá síť se v průběhu našeho života neustále proměňuje. Některá nová spojení mohou vzniknout, jiná zaniknout nebo se prohloubit.

Pokud bychom všechna tato spojení srovnali vedle sebe, získáme celkovou délku kolem 5 milionů kilometrů. Pro lepší představu – taková vzdálenost odpovídá dvanáctinásobku vzdálenosti ze Země na Měsíc a zpět.

Dva stejné mozky neexistují

Každý mozek ukládá informace trochu jiným způsobem a zároveň každá jeho oblast se u různých lidí vyvíjí jinak. Z toho vyplývá, že na Zemi nenajdete dva mozky, které by byly naprosto stejné. Jednotlivá nervová propojení mezi mozkovými buňkami vznikají podle toho, čím se člověk v životě zabývá.

Stimulovaný mozek roste

Díky vzdělání se zvyšuje počet spojů mezi jednotlivými neurony. A naopak nestimulované části mozku zanikají. To, jak naše mozkové mapy vypadají, závisí na tom, co v průběhu života děláme.

Svůj mozek si s trochou nadsázky můžete představit jako sval, který pomocí jednotlivých cvičení sílí a roste. Je přitom prokázáno, že radikálního zlepšení v oblasti učení, myšlení a vnímání lze dosáhnout i u velmi starých osob.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.