Zaměřte svou pozornost na to, co opravdu chcete

11.4.2021 | autor: Redakce PŽ

Chcete zapracovat na sobě samých? Osvojte si jednoduché a zároveň praktické nástroje pro sebekoučink. Jedním z těchto nástrojů je i naučit se zaměřit svou pozornost na to, co chcete. Proč je to důležité?

Máte představu o tom, co chcete?

Abyste se mohli uchýlit ke vzorci myšlení problém řešící (nikoliv fixující), je třeba vědět, jak má vypadat to, co chcete. Platí totiž, že naše vědomá a nevědomá mysl začne tímto směrem selektovat naši pozornost a bude docházet k vytváření naší osobní reality. 

V koučovací metodice je tento popis nazýván slovem cíl. Lidé však toto slovo mají mnohdy spojené s různými negativními konotacemi. Pokud k nim patříte také, můžete si slovo cíl zaměnit za slovo záměr. Nebo zkrátka a jednoduše za popis toho, co chcete místo toho, co nechcete.

Cíl = to, čeho chceme dosáhnout

Dobře zvolený cíl je odrazem nás samotných. Platí, že se postupem času vyvíjí a roste společně s námi. Jedná se v podstatě o to, čeho chceme dosáhnout na vědomé (poznatelné) úrovni.

Pokud si vědomě stanovíme cíle, zvýšíme svoji vnitřní sílu, posílíme naše tvůrčí schopnosti a zároveň zvedáme naši spokojenost a efektivitu. 

Jakmile si stanovíme svůj záměr a pustíme se do jeho realizace, přijímáme odpovědnost za svou životní realitu. Opustíme obětní postoj a zlepšíme svůj pocit ze sebe samých.

Osvojte si techniku SMART

Jednou z možností, jak lépe odhalit a popsat svůj skutečný záměr, je využití metodiky SMART. Jedná se o metodiku, která je známá především v manažerské praxi. Zahrnuje v sobě veškeré parametry, které by měl kvalitně stanovený cíl obsahovat.

Metodika říká, že tento cíl by měl být konkrétní, měřitelný, motivující a pozitivně formulovaný. Zároveň by neměl být ani příliš jednoduchý, ani příliš složitý. Měl by být plně v našich možnostech a silách a v ideálním případě by měl být orientovaný na akci nebo činnost (nikoliv na výsledek). 

 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.