Závislost seniorů na lécích je často podceňována a neléčena

30.6.2023 | autor: Redakce PŽ

Závislost seniorů na lécích je často podceňována a neléčena

Už z naší Ústavy vyplývá, že máme všichni stejné právo na léčbu. Pokud jde o léčbu našeho těla, pravděpodobně k tomu i dochází. Seniory často něco bolí. Bohužel mají tendence léčit se samy. To ovšem vede k nadužívání léků proti bolesti, které mohou způsobovat také závislost na lécích. Takoví lidé pak léky nemohou vysadit ani tehdy, když bolest pomine. A zdaleka nedodržují předepsané množství. Bohužel to nikdo neřeší.

Závislosti seniorů

Zatímco léčba závislostímladistvých a dospělých osob funguje, na seniory se bohužel zapomíná. Statistiky o tom, kolik seniorů je závislých na alkoholu existují, avšak závislosti na lécích není tak snadné dohledat. A když, tak se liší zdroj od zdroje. Důvodem je to, že se o této problematice příliš nemluví. Uvádí se, že asi 17 % lidí nad 60 let je závislých na alkoholu. Závislost na lécích je možné u seniorů rozdělit do dvou skupin: v jedné jsou ti, kteří se závislostí začali až s pokročilým věkem, druhou skupinu tvoří ti, kteří si ji táhnout již od dospělosti.

Důvody neléčení závislosti

Starší generace nemají dostatečné znalosti o tom, jak se dají léčit závislosti. Zatímco u léčby závislosti na alkoholu je napadnou příslušné ústavy, se závislostí na lécích už tuto spojitost nemají. A co je horší: poskytovatelé zdravotní péče často přehlížejí známky zneužívání návykových látek! Může být obtížnější je poznat, protože řada osob nad 60 let může mít různé zdravotní poruchy nebo poruchy chování. Takže ani nejbližší často nepoznají, že jednají pod vlivem návykových látek.

Nebezpečí závislosti na lécích u seniorů

Nadměrné množství drog (nebo i alkoholu) nedělá dobře ani mladému organismu. Senioři ale mohou mít zvýšenou citlivost na drogy a sníženou schopnost tyto drogy metabolizovat (odbourávat). Tím se pro ně užívání drog a léků stává nebezpečné i v případě, že se nejedná o závislost. Benzodiazepiny se často používají k léčbě úzkostí, bolesti nebo nespavosti. Patří k nejnebezpečnějším lékům pro seniory vůbec. Bohužel jsou stále štědře předepisovány, a to i přesto, že jsou vysoce návykové.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.