Zlaté mléko s indickým šafránem

4.7.2021 | autor: Redakce PŽ

My Evropané v posledních letech objevujeme celou řadu potravin a darů přírody, které pro jejich pozitivní účinky na zdraví na jiných kontinentech používají už řadu let. Příkladem je i nápoj zvaný zlaté mléko.

Ukolébá vás ke spánku a udělá divy s vaší postavou i zdravím. Zlaté mléko je nápoj, který k nám přichází z Dálného východa. Tam ho už přes 5000 let používají jako lék na mnoho neduh.

Mléko se zlatavou barvou díky koření

Zlaté mléko není nic jiného než teplé mléko ochucené směsí koření, konkrétně kurkumou, jíž se někdy říká indický šafrán, skořicí, zázvorem a černým pepřem, který zvyšuje účinnost kurkumy. Někdo ho pije před spaním, další si ho dopřávají ráno místo kávy.

Příprava je velmi jednoduchá, stačí ohřát mléko a rozmíchat v něm směs koření. Ideální je pořídit si přímo celou směs Zlaté mléko kurkuma, jež už obsahuje správně namixované koření. Na otázku zlaté mléko jak často pít neexistuje jednoznačná odpověď, ale jedna sklenka denně určitě stačí. S kurkumou to nepřehánějte, předávkování vyvolává střevní potíže, nevolnosti, pálení žáhy apod.

Proč byste si ho měli dopřávat?

Zlaté mléko má antioxidační a protizánětlivé účinky, působí tedy jako prevence proti mnohým onemocněním. Kromě toho vám pomůže v boji s každodenním vyčerpáním, posiluje imunitu. Z konkrétních účinků jmenujme například:

  • rozzáření pokožky – už Kleopatra se kdysi koupala ve zlatém mléce pro hebkou pokožku,
  • podpora trávení – kurkumin stimuluje žlučník k tvorbě žluči,
  • zbaví vás menstruačních křečí – kurkuma je lehký fytoestrogen, uleví tedy od bolestí,
  • čistič krve – napomáhá detoxikaci jater.

Zároveň napomáhá zlaté mléko hubnutí. Kurkuma snižuje hlad, podporuje pocit plnosti, a proto by měla být součástí každé redukční diety. Proč ne třeba v podobě sklenky mléka ráno či naopak večer? Své zlaté mléko si můžete připravit z mléka kravského, ale i ovesného, mandlového nebo jiného, jaké preferujete.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.