Zpracování kávy: tradice i moderní technologie

27.9.2020 | autor: Redakce PŽ

Na celém světě má ráno mnoho lidí stejný rituál, dát si horkou kávu. Někdo cestou do práce, někdo až v kanceláři, někdo hned po probuzení, ale důvod je zpravidla vždy stejný. Chceme se probrat a káva nám k tomu pomůže.

Z Etiopie až k nám 

Původní zemí, kde se kávovník objevil, je Etiopie. Během pár desítek let se pak jejich pěstování rozšířilo do celého světa a horký, povzbuzující nápoj si oblíbily miliony lidí. Cesta kávového zrna z plantáže až do našeho hrnku ale není snadná. Zrna kávovníku se musí sklízet ručně, aby nedošlo k jejich poškození, jsou totiž velmi křehká. Poté se suší a praží, čímž získají svou nezaměnitelnou chuť. V této fázi už pomáhají stroje, přepravu k mletí či balení pak usnadňují potrubní systémy, které kávu rozvedou na lokální pracoviště a linky podle potřeby. Potrubní přeprava je velmi efektivní, během několika chvil je přepraveno množství, které by lidé na paletách převáželi z jednoho konce jaly na druhý mnoho hodin. Při balení už jen lidská práce nestačí, zpracovat se musí tuny kávových zrn v krátkém čase.

Dva druhy 

U kávy se v našich podmínkách setkáme s dvěma hlavními druhy, robustou a arabikou. Arabica zaujímá 70 % celkového trhu, má nižší obsah kofeinu a je velmi citlivá na teploty během pražení. Robusta má velmi silnou, hořkou chuť, vyšší obsah kofeinu, na pěstování je však velmi náročná. Proto se nejčastěji v běžném prodeji setkáváme se směsí kávy, kde jsou zastoupeny oba druhy, nebo spíše jen se samotnou arabikou. I u balení před expedicí pomáhá technika, potrubím se nejen přepraví přímo k balicí lince, ale také lze ohlídat přesnou váhu jedné dávky nebo mixovat arabiku a robusty v předem definovaném poměru. My si pak v obchodě vybereme kávu podle naší chuti a nepřemýšlíme, čím vším musela zrna projít, než se dostala k nám.

Kávová zrna mohou zůstat celá a umlít je lze až těsně před přípravou nápoje, mnoho kávovarů tuto činnost vykoná za nás. Koupit ale lze i již namletou kávu, kterou stačí jen zalít horkou vodou.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.