Zuby moudrosti: k čemu jsou, jak probíhá trhání a budete chytří i bez nich?

25.7.2024 | autor: Redakce PŽ

Zuby moudrosti: k čemu jsou, jak probíhá trhání a budete chytří i bez nich?

Osmičky, pro někoho neškodný zub navíc, pro jiné pekelný zážitek na celý život. Dnes si na ně pořádně posvítíme a objasníme si, co jsou zač, kdy podstoupit jejich extrakci i co jíst po vytržení osmičky.

Kdy rostou zuby moudrosti a k čemu vlastně slouží?

Jedná se o tzv. třetí stoličky a obvykle se začínají objevovat kolem 17 let. Od toho i název „zuby moudrosti, protože rostou v čase, kdy se stáváme dospělými a končíme školní docházku. Zuby moudrosti měly svůj význam v průběhu historie člověka, kdy byly důležité pro žvýkání tuhé potravy, jako bylo syrové maso, kořeny apod. Dnes už nejsou potřeba, a proto dokonce u 20 % šťastlivců vůbec nevznikají.

Zuby moudrosti způsobí problémy ve chvíli, kdy se rozhodnou růst u jedinců, kteří mají v důsledku evoluce čelist už menší a najednou se do ní nevejdou.

Jak zjistit, zda musí ven?

Osmičky jsou zpravidla čtyři – na každé straně v dolní i horní čelisti – ale u některých lidí se může vyskytnout jen část z nich. Jedná se o poslední zuby na konci čelisti, což je i jeden z důvodů, proč je jejich trhání tak komplikované.

Jako první obvykle zubař pomocí rentgenu zjistí, zda je na ně vůbec „zaděláno“ – jestli v dásních začínají růst. Poté sleduje jejich vývoj a směr růstu. Jakmile rostou směrem do kosti nebo k ostatním zubům, tak se extrakci osmiček nevyhnete a je dobré ji podstoupit co nejdříve.

Pokud máte osmičky „prořezané“ – tedy že vykukují z dásně jako zbytek zubů – a je potřeba je odstranit, často musí jít ven všechny čtyři. Pokud by došlo k extrakci osmiček jen na jedné straně, způsobilo by vám nesymetrické rozložení křivý skus. Pokud byste měli zub jen nahoře nebo dole, tak je vám zase prakticky k ničemu, protože bez protilehlého parťáka drtit potravu nemůže.

Pokud se zuby moudrosti neprořežou do 25 let, tak už se tak pravděpodobně nestane a doporučuje se je vytrhnout (aby v budoucnu nezpůsobovaly bolesti, otoky nebo cysty či nezkřivily ostatní zuby). To je ale o dost komplikovanější, protože se chirurgicky odstraňují přímo z dásně.

Jak probíhá extrakce osmiček?

Trhání osmiček se liší s ohledem na jejich stav a směr růstu.

  1. V případě, že je zub již prořezaný skrz dáseň, pak se jedná prakticky o běžné trhání zubu, které se provádí při lokálním znecitlivění a po vytrhnutí není potřeba nic zašívat. Bolest obvykle zmizí ještě ten den.
  2. U vyrostlých dolních stoliček může být extrakce složitější a zubař si musí pomoci rotačními nástroji, které mu usnadní přístup k zubu. Hojení pak může být delší a bolestivější.
  3. Jestliže zuby nejsou vyrostlé a stále se nachází v dásni, je potřeba jejich chirurgická extrakce, která nejčastěji probíhá na operačním sále. Při zákroku je potřeba odklopit dáseň, zub z ní vyndat a následně dáseň zase zašít. Tato extrakce osmiček je zdaleka nejkomplikovanější a nejbolestivější. Hojení trvá týdny až měsíce.

Co dělat po vytržení osmičky?

Opět záleží na typu extrakce, ale především odpočívat. Určitě si ten den vezměte v práci nebo ve škole volno, ať se můžete ze zákroku v klidu vzpamatovat.

Při 3. případu extrakce bude ještě několik týdnů přetrvávat bolest trhané osmičky. Může se objevit otok, půjdou vám špatně otevírat ústa a pravděpodobně nebudete moci konzumovat tuhou stravu. Připravte si tedy řadu chladivých pytlíků a kaší.

Půjde vám i hůře mluvit, proto na to upozorněte kolegy v práci a v nejhorším odložte některé plánované schůzky, kde by mohlo být mluvení problém.

Tipy na závěr

Pečlivě si vyberte, kde si necháte osmičky vytrhnout. Měl by to být zkušený zubařna specializovaném pracovišti, který se trháním osmiček zabývá. Pak budete mít jistotu, že vše proběhne nejlépe, jak může. Neznamená to, že nemůžou nastat jisté komplikace, ale budete vědět, že jsou to běžné pozákrokové problémy, nikoliv něco způsobené vinou zubaře.

Zdroj obrázku: Roman / stock.adobe.com



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.