Posuvné stěny a mobilní příčky

24.8.2009 | autor:

Posuvné stěny a mobilní příčkyOhraničit, oddělit, propojit, zastínit, schovat, dekorovat. Toho všeho lze v interiéru snadno dosáhnout pomocí posuvných stěn a mobilních příček. Tradičně tuto funkci zastávaly zdi, dveře nebo nábytek. V současné době se stále více přikláníme k výše zmíněnému řešení. Výhodou takových pohyblivých stěn je nejen jejich elegantní tvar, který lze vkusně vložit do jakéhokoli interiéru, ale také jejich poměrně snadná instalace, jednoduché ovládání a nenáročná údržba.

Je libo soukromí?

Asi nejstylovějším a nejstarším druhem posuvného systému stěn a příček je klasický paraván. Rozkládá se jednoduše na zemi a nepotřebuje žádný zvláštní mechanismus na ovládání. Spíše než účelným zařízením je výborným doplňkem vkusného interiéru, za který lze ledaco ukrýt. Posuvné dveře nebo panely se pohybují pomocí kolejničky. Ta může být zapuštěná jak v podlaze, tak ve stropě a možné jsou dokonce i obě varianty najednou zabezpečující větší stabilitu. Takovou stěnu je možno zasouvat do pouzdra ve stěně nebo ji prostě přiznat včetně celé konstrukce. Mezi další typy patří různé skládací nebo zasouvací příčky, výsuvné konstrukce, žaluzie nebo typické japonské posuvné stěny.

Od všeho trochu

Společným znakem všech těchto druhů jsou téměř neomezené materiálové možnosti a rozmanitý design. Prakticky u všech variant lze použít sklo, dřevo, hliník, plast, textilie nebo dokonce i papír. V poslední době si stále větší oblibu získává ratan nebo bambus. Od toho se také samozřejmě odvíjí jejich údržba.

Do malého i do velkého

Nejznámější použití posuvných stěn a příček představuje takzvané loftové bydlení. Tyto velké prostory obvykle postrádají soukromé koutky, kterých můžeme právě pomocí mobilních stěn lehce dosáhnout. Optickým rozdělením velké jednolité místnosti navodíme atmosféru útulného domova. Své uplatnění však nacházejí i v těch nejmenších bytech, a to zejména díky malé náročnosti na prostor. Když zbouráte nenosné zdi a nahradíte je například skleněnou posuvnou stěnou, dodáte prostoru světlo a opticky ho zvětšíte. Propojit tak můžete například halu s obývacím pokojem a kuchyní. Velké šatní skříně nebo domácí pracovna umístěná v ložnici zde působí rušivě a mají neblahý vliv na náš spánek. Díky mobilním příčkám se tohoto problému snadno zbavíte. Využití pohyblivých stěn je ještě mnohem širší, záleží jen na vaší představivosti a schopnosti výrobců nabídnout vhodné řešení.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.