Schodiště

22.4.2009 | autor:

SchodištěJedním z nejzajímavějších prvků interiéru je bezesporu schodiště. Představuje spojení ryze praktické a účelové záležitosti s estetickými možnostmi. Schodiště je komunikační prostor, ve kterém jsou umístěny schody. Pojem "komunikační" sděluje, že se po nich pohybujeme. A právě pohyb a člověk jsou základními měřítky při jeho tvorbě. Možná se to zdá na první pohled jako jasné sdělení, ale nikde jinde nezáleží tolik na správné konstrukci a rozměrech jako právě u schodiště.

Typologie

Jaké požadavky musí každé schodiště splňovat? V prvním případě je to typologie. Sklon kolem třiceti stupňů se považuje za mírný a pro denní používání ideální. Od čtyřiceti pěti stupňů výše už mluvíme o žebříkovém schodišti používaném příležitostně. Dalším kritériem v rámci typologie je závislost výšky a šířky schodišťového stupně. K jejímu výpočtu se používají přesné vzorce. Hodnoty se liší v závislosti na funkci budovy. Šířka stupně se pohybuje mezi dvaceti až třiceti šesti centimetry. Z funkčních požadavků si jmenujeme bezpečnost pří výstupu a sestupu, statickou a požární bezpečnost, spolehlivou evakuaci osob při ohrožení, dobré tepelné a akustické vlastnosti, snadnou dostupnost a údržbu.

Zábradlí je nutnost

U kolaudační komise vám bude těžko procházet schodiště bez madla. I pro vaši bezpečnost byste si měli zajistit, aby bylo zábradlí pevně zakotveno a mělo dostatečně hustou výplň. Není to jen kvůli dětem, stejné nebezpečí hrozí i dospělému, který prostě jen ztratí rovnováhu.

Věděli jste že...?

Ať už si schodiště zařizujete sami nebo s pomocí odborníka, bude se vám hodit, když porozumíte základnímu názvosloví. Boční plochy schodišťového stupně se nazývají čela stupně. Pro podestu máme známější výraz odpočívadlo. Po stupnici chodíme a podstupnice se nachází svisle k ní. Schodišťové rameno tvoří jednotlivé stupně a slouží ke spojení dvou různých výškových úrovní. 

Až na závěr řešíme estetiku schodiště. Při stavbě nového domu ho můžete rovnou zabudovat do konstrukce a později si zvolit svrchní plášť. Zde máte prakticky neomezené materiálové možnosti. Mnohem častěji se v současnosti vytváří schodiště jako dominantní solitér v interiéru. Dřevo je klasika, která se hodí téměř k jakémukoli stylu. Odlehčení schodiště umožní kombinace elegantní oceli a skla.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.