Vánoční svíčky - rozsviťte váš domov!

20.12.2009 | autor:

Vánoční svíčky - rozsviťte váš domov!
Světlo vánočních svíček nás provází již několik staletí. Zvyk zapalovat svíčky na Vánoce nevznikl jen pro ozdobu našeho interiéru a vytvoření tajuplné atmosféry, své kořeny má v biblických příbězích a pohanské mytologii. Světlo a oheň patřily ke každým oslavám, k vyvolávání duší mrtvých nebo k udržování štěstí v domě.

Kouzlo plápolajících svíček se dnes částečně přesunulo do malých žároviček, které obvykle osvětlují náš vánoční stromeček. Oba typy vánočních svíček mají stále své místo v interiéru a mohou krásně existovat vedle sebe.
 

Vánoční žárovky

Řetězy vánočních žárovek již několik let neodmyslitelně patří na náš vánoční stromek. Prakticky téměř vytlačily klasické svíčky, které jsou pracnější na rozsvěcování a mohou lehce způsobit požár. To se vám ovšem může stát i s vánočními žárovkami. Musíte si tedy dát pozor, kde je kupujete. Rovnou byste měli zapomenout na levné řetězy z tržnic, jejichž kvalita je pochybná. Stoprocentně spolehlivé ale nejsou ani výrobky v kamenném obchodě. Při nákupu v první řadě rozlišujte, zda hodláte řetězy vánočních svíček použít v interiéru nebo exteriéru. Vyvarujte se řetězům se zástrčkami, ty nejsou v České republice povoleny! Mezi další znaky nekvalitního a tudíž nebezpečného výrobku patří nedostatečná izolace drátů nebo použití žárovek se špatným napětím. Pokud si pořídíte vánoční řetěz a posléze zjistíte některou ze závad, můžete výrobek prodávajícímu vrátit. 
 
Pomocí klasických vánočních svíček si můžete dozdobit zbytek interiéru. Zde byste měli rozlišovat, kdy svíčku používat pouze jako dekoraci a kdy bude plnit svou funkci, tedy svítit. V zásadě je třeba dodržovat jedno hlavní pravidlo – hořící svíčku nikdy nenechávejte bez dozoru!
 

Vyrobte si vlastní vánoční svíčky!

Historicky nejstarším typem jsou svíčky vyráběné z včelího vosku. Pláty včelího vosku nahřejte a naviňte kolem knotu. Poté můžete svíčku dozdobit například červenou stužkou. Velmi módní se v poslední době staly gelové svíčky. Speciální gel pořídíte například v obchodě, kde se svíčky prodávají. Gel se rozehřeje ve vodní lázni a poté se vlije do nádoby odolávající vyšším teplotám, do které jste předtím připevnili knot a nasypali ozdoby. Musíte si dát pozor, aby v blízkosti knotu nebylo nic, co by mohlo hořet. Na výrobu klasických voskových svíček budete potřebovat formu. Použít můžete ruličku z toaletního papíru nebo vlnitý papírový karton. Vosk seženete v obchodech s výtvarnými potřebami nebo se svíčkami. Dostupný je samozřejmě i na internetu. Různobarevné svíčky se vytvoří postupným litím vosku na vosk již částečně ztuhlý. Opravdu kvalitních výsledků jistě nedosáhnete hned na první pokus. Pokud vás tato činnost zaujala a chtěli byste si vyrábět svíčky i po zbytek roku, pořiďte si jako vánoční dárek některou z knih, kde najdete užitečné a cenné rady. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.