Břečťan

27.5.2009 | autor:

BřečťanFascinují vás zelení obrostlé domy? Také byste takový rádi měli, ale nemáte odvahu? Navíc si říkáte, že se tam musí zdržovat vlhkost, že rostlina určitě ničí omítku a přináší jen samé potíže? Opak je pravdou. Pojďte se blíže seznámit s nejznámější popínavou rostlinou břečťanem.

Břečťan je stálezelená rostlina určená k prorůstání zdí a plotů, pokrývání záhonků nebo ji můžete pěstovat i doma jako pokojovou květinu. Břečťan má rán stín, proto ho vysazujte na úplně nebo alespoň částečně stinná místa u domu. Jakmile se uchytí, tak začne poměrně rychle růst. Ke zdi se přichytává vzdušnými kořínky, takže už není potřeba ho dále připevňovat. Pravidelným zastřihováním ho můžete udržet třeba jen metr nad zemí, ale dokáže se vyšplhat až do výšky čtyř metrů.

 Pokud máte omítku na domě zdravou, nemusíte se obávat jejího poškození. K tomu dochází pouze v případech, že břečťan může prorůst nějakou trhlinkou a způsobit tak odlupování omítky. Větší problémy může způsobit břečťan na taškové střeše. Prorůstáním tašky nadzvedává a střechu tak znehodnocuje. Břečťan nezpůsobuje vlhnutí zdí. Spíše naopak rostlina nepropustí déšť, takže vlhnutí zabraňuje. Voda se z listů odpařuje do okolí, takže chrání dům před přehřátím.

Kromě výše zmíněných výhod má břečťan také kvality estetické. Pyšní se lesklými tmavě zelenými listy, které jsou prorostlé žilkami žlutozelené barvy. Existují ovšem i jiné odrůdy, které se zbarvují nejčastěji podzimními barvami, jako je červená nebo hnědá. Tato okrasná rostlina se dá také velmi dobře tvarovat. Pomocí drátu vytvoříte formu, obalíte ji mechem a za několik let se můžete těšit pohledem na zajímavý rostlinný obrazec.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.