Co nesmí chybět ve Vašem obývacím pokoji?

28.4.2021 | autor: Redakce PŽ

Obývací pokoj je místností stvořenou k odpočinku, relaxaci a společenským setkání. Jak ji budete využívat nejčastěji? Je velice důležité určit si základní účel prostoru, jelikož Vám to usnadní jeho vybavování. Abychom Vám alespoň trochu pomohli, tak se dnes zaměříme na to, co by nemělo chybět v žádném obývacím pokoji.

1. Obývací stěna

Pokud se zaměříme na obývací pokoj praktickým pohledem, tak je obývací stěna základem místnosti. Správná stěna by měla obsahovat police, úložné skříňky, vitríny a samozřejmě televizní stolek. Je potřeba, aby k sobě vše ladilo, proto je dobré volit jednotné kolekce nábytku. V takovém případě se vyvarujete neladících úchytek a špatně zvolených odstínů moření dřeva. V posledních letech jsou oblíbené obývací stěny dub sonoma.
Dávejte si pozor na rozměry. Hlavně se zaměřte na TV stolek, který by měl mít rozměry stejné nebo větší než Vaše televizní obrazovka.
Barevné provedení musíte volit moudře. Na lidskou psychiku působí blahodárně kvalitní dřevěný nábytek. Pokud se chcete vyhnout této dražší variantě, obraťte se k nábytku z dřevotřísky v designu napodobeniny dřeva. Moderní jsou světlé barvy i nadčasová kombinace černobílé. Dávejte si ale pozor, aby prostor nepůsobil příliš nudně. Abyste se tomuto vyvarovali, vyberte si barevné doplňky. Tím získáte zajímavé kontrasty, které zaručí exkluzivní vzhled.
TIP: K černobílé obývací stěně budou vypadat skvěle červené doplňky.


2. Sedací souprava, křesla nebo sofa

Jelikož mluvíme o obývacím pokoji, tak je samozřejmě nejdůležitější příjemné a kvalitní posezení, které může být v podobě sedací soupravy, sofa nebo křesel. Ale co zvolit? Zde si musíte vybrat hlavní účel posezení. Pokud často hostíte návštěvy, je dobrým řešením kombinace křesel a sofa. Pokud zase rádi ležíte u televizní obrazovky, tak je nejlepší volit pohodlnou sedací soupravu. Pokud si rádi čtete, pak bude skvělou volbou tzv. křeslo ušák v kombinaci s klasickou sedací soupravou.
Jaký design zvolíte je čistě na Vás, samozřejmě je dobré držet se jednotného stylu. Zamyslete se, zda dáváte přednost tradiční eleganci, jako je například Provence, nebo nevšednímu vzhledu, jako je styl industriální.
Vybírejte okem - provedení může být ve výrazné barvě, tím získá úlohu hlavního estetického prvku. Teplé odstíny působí příjemně, odlehčují prostor, vzbuzují optimismus a podporují komunikativnost. Pastelové a klidné barvy zase napomáhají uvolněné atmosféře. V dnešní době máte na výběr z neomezeného množství potahových látek, tak vybírejte uvážlivě.


3. Úložný prostor

V obývacím pokoji, stejně jako v každé jiné místnosti, je důležité množství úložného prostoru. Obývací sestavy Vám ho nabídnou mnoho, navíc bude prostor v celistvém designu. Systémový nábytek je vždy jednotná kolekce obsahující elementy s různými funkcemi.
Vybírejte na základě prostoru, který máte k dispozici. Do menších prostorů umístěte více polic a uzavřených skříněk či komod. Tím se prostor opticky zvětší a provzdušní. Prostory větších nebo velkých rozměrů si mohou dovolit vitríny, ve kterých budou vystaveny dekorace.
V moderním obývacím pokoji naleznete regály nebo knihovny, kam umístíte všechny své knihy. Vedle se bude krásně vyjímat ušák, který Vám poskytne maximální komfort při čtení.


4. Konferenční stolek

Ke každému posezení je důležité vybrat správný konferenční stolek, na který umístíte občerstvení nebo jej využijete jako pracovní plochu. V nabídce je mnoho druhů konferenčních stolků. Před výběrem se ujistěte, zda má místnost pouze doplnit, nebo má plnit funkci doplňku. Některé obývací sestavy obsahují konferenční stolek ve stejném designu, jako je zbytek kolekce.

5. Dekorace

Obývací pokoj je od slova obývat, tedy žít. Vystavte rodinné fotografie a památeční předměty. Žádný domov není stále jako vystřižený z magazínu o bydlení. Jen pamatujte, že méně je více.
Prostor musí působit příjemným dojmem, to zajistíte polštáři, dekami a koberci. Koberce do obývacích pokojů přeci neodmyslitelně patří.
Zaměřte se na osvětlení, které zde hraje velkou roli! Samozřejmě je potřeba centrální osvětlení, ale také osvětlení v podobě lampiček nebo LED osvětlení. Zda teplé, nebo bílé, to už záleží na vkusu daného jedince.


Snad jsme Vám pomohli na cestě k Vašemu vysněnému obývacímu pokoji. Pamatujte, že je to část Vašeho domova a v něm by měl mít každý prostor svůj osobitý charakter.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.