Dubové podlahy: tradiční záležitost v moderním pojetí

8.8.2016 | autor: Redakce PŽ

I když jsou dřevěné dubové podlahy opravdovou klasikou známou po staletí, rozhodně nepatří minulosti. Naopak, popularitu si stále zachovávají, dokonce utěšeně narůstá, protože lidé znovuobjevují přednosti osvědčených a poctivých věcí. Vyrábějí se v mnoha podobách, vyhoví nárokům starších domů i novostaveb a dokážou splnit požadavky moderního bydlení. Do dřeva je vhodné zainvestovat, a i když se najdou interiéry, kam se příliš nehodí, je jich minimum a většinou si z nabízených typů podlah ze dřeva některý vybereme. Nemusí jít jen o klasická prkna nebo parkety, možností je více.

Proč vlastně dřevo?

Masivní dřevěné podlahy krásně vypadají, vydrží desítky let a dají se renovovat. Nějaký ten škrábanec na nich nevadí, léty používání dostává dřevo nový vzhled a bude nás provázet po celý život. Takové podlahy zapadnou do bytu, rodinného domu, na chalupu, nádherně voní a vytvoří jedinečnou atmosféru. To žádná jiná podlaha nedokáže, ať se snažíme sebevíce. Ano, existují i velmi zdařilé imitace, ale ruku na srdce, masiv je prostě masiv a dřevo nic nenahradí.

Moderní dřevěné podlahy

K moderním typům patří třívrstvé dřevěné podlahy, které v sobě spojují výhody přírodního materiálu a vlastnosti tolik oblíbených plovoucích podlah. Hodí se do obytných prostor i do kanceláří, rozhodně nebrání ani realizaci podlahového vytápění. Stačí je položit a další úprava nebývá nutná. Pro fajnšmekry jsou prkna dodávána bez povrchové úpravy a tu si můžete dále provést podle svých představ, na výběr je z mnoha mořidel, laků, barev, olejů a vosků s UV ochranou, které se podílí na finálním vzhledu. Pokud chcete mít podlahu ihned hotovu se vším všudy a další úpravou se nezabývat, až za pár let při nějaké té renovaci, zvolte prkna s povrchovou úpravou již z výroby. Oblíbené je drásání neboli kartáčování, které odstraní měkká vlákna horní vrstvy a zajistí větší tvrdost povrchu. Pěkně vypadá i sražení hrany prken.

Moderní třívrstvá podlaha

Z jakých vrstev se třívrstvá dřevěná podlaha skládá? Spodní vrstva je protitažná, prostřední tvořena nosnou deskou a vrchní nášlapná. A proč vlastně vyrábět podlahy takto „složitě“? Proč nestačí vrstva jedna? Samozřejmě, i podlahy z jednoduchých prken se vyrábějí a dobře poslouží. Nicméně vrstvená podlaha má lepší vlastnosti a je stabilnější. Jak je známo, dřevo reaguje na kolísání teplot a vlhkosti, čemuž se v interiéru úplně nevyhneme. Vrstvená podlaha méně podléhá změnám a není tolik náchylná, i proto její obliba tak narůstá. K nejkvalitnějším patří jasanové a dubové podlahy. Vzhled podlahy lze dobře přizpůsobit zařízení bytu a nábytku, není problém pohrát si s odstíny barev a mořidel, tak, aby bylo dosaženo co nejoptimálnějšího výsledku na míru.

Dřevo, nebo laminát?

Rozhodujete se mezi dubovou podlahou a tou laminátovou? Dřevo je sice do začátku větší investicí, pokud ale můžete uvolnit trochu více financí, určitě mu dejte přednost. Svou delší životností vám peníze jen tak „nespolkne“, postupem času se vynaložené finance z rodinného rozpočtu vyplatí. A ruku na srdce, je málo nepříjemnějších věcí, než měnit celou podlahu. Se dřevem máte vystaráno na desítky let dopředu, postačí menší průběžná údržba, jednou za čas přebrousit a nanést znovu ochrannou vrstvu, a podlaha bude vypadat stále dobře. Lokální poškození jde dobře zamaskovat a odstranit, na rozdíl od jiných krytin, takže jde o dobrou volbu i pro domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky. Přece se vám nechce děti neustále napomínat, aby podlahu nepoškrábaly, nic na ni neupustily a nepopouštěly tolik uzdu při svých hrách? Ani drápky psů a koček nemusí vadit, jen takovou podlahu budeme muset renovovat o něco častěji.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.