Dům budoucnosti

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Dům budoucnosti

Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité ekonomické smýšlení a chování pro budoucí život na této planetě. Ekologie již není jen záležitostí několika nadšenců, kteří se snaží zachránit přírodu, ale je to závažné společenské téma týkající se všech odvětví lidské činnosti. V souvislosti s bydlením se mluví o tzv. domech budoucnosti. Patří mezi ně nízkoenergetické a pasivní domy. Hlavní rozdíl mezi nimi je v normě spotřeby tepla. Zatímco u nízkoenergetického provedení je dle normy spotřeba do 50 kWh/m2, u pasivního domu je to už jen 15 kWh/m2. U běžných domů se toto číslo pohybuje kolem 80 – 200 kWh/m2.

K první realizaci pasivního domu došlo na začátku devadesátých let v Německu. Postupně se prokázalo, že i ve střední Evropě je možno využít koncepce pasivního domu a ušetřit tak náklady na výdej energie. Její základní myšlenkou je dobrá tepelná izolace domu a kvalitní klimatizační systém. Postupem času dochází k dalším výzkumům, které se snaží zjednodušit technologii a snížit tak náklady spojené se zřizováním pasivního domu.

Při stavbě těchto domů se tedy zaměřujeme především na úsporné řešení vytápění domů. Toho lze docílit díky správnému výběru materiálů a technologií. Nezbytným předpokladem pro tvorbu tohoto domu je také řízená výměna vzduchu, při které se využívá rekuperace tepla a filtrace přiváděného vzduchu. Ačkoli nejlepším materiálem stále zůstává dřevo díky jeho výborným konstrukčním a elektroizolačním schopnostem, vhodné jsou i jiné materiály, které při malé tloušťce nosného zdiva mají dostatečnou únosnost. K izolaci se používá minerální vlna nebo polystyren.

Výstavba domů budoucnosti bezprostředně souvisí i se zdravým bydlením. V tomto směru jsme se ovšem jako národ stále ještě nedostali příliš daleko, což má za následek, že většina lidí problém špatného bydlení přehlíží a nedává mu velkou váhu. V poslední době se stále častěji objevují nové a nové informace, které se snaží vysvětlit tyto pojmy a poukázat na jejich důležitost.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.