Ekonomické vytápění domu

12.2.2009 | autor:

Ekonomické vytápění domuNastaly mrazy a my opět s hrůzou sledujeme, jak se tenčí náš rodinný rozpočet. Ekonomicky úsporné a zdravé vytápění jsou aktuálními problémy, které řeší nejeden z nás. Jaká jsou tedy možná východiska z tohoto problému?

Když pomineme ekonomické hledisko, je nejdůležitějším činitelem ovlivňujícím teplené prostředí domu samotný energetický zdroj tepla. Při jeho výběru si nejprve zjistíme, jaký druh paliva je pro nás nejdostupnější. Například k tuhému palivu potřebujeme prostor k uskladnění. Stále více se také ozývají hlasy ekologů, kteří volají po čistším ovzduší a šetření neobnovitelných přírodních zdrojů.

Na plyn nespoléhejte

Nejrozšířenějším palivem u nás je zemní plyn. Jednoduchá dodávka a ekologický přínos konkurují vyšší ceně. K nám se ale musí dovážet, proto může nastat situace, že dodavatel uzavře kohoutky, což nám Rusko v nedávné době velmi jasně naznačilo. Určitou variantou je stlačený propan-butan v tlakových nádržích, který ale výrazně převyšuje cenu zemního plynu. Elektřina je sice zavedená téměř všude, ale ne vždy vyhovuje provozování elektrokotle. Cenově nejpřijatelnějšími palivy jsou uhlí a dřevo. Příprava dřeva k topení ale bývá pracná a uhlí zase způsobuje potíže s regulací vytápěcího systému.

Zkuste alternativu!

Mezi další alternativní zdroje patří sluneční energie nebo tepelná čerpadla. Oboje vynikají ekologičností, ale také vysokými zřizovacími náklady. Díky jejich nestálosti jsou v našich podmínkách vhodné pouze jako doplňkové zdroje.

Dříve než se doopravdy rozhodneme, který z těchto zdrojů vybrat, bychom měli zauvažovat, zda nedochází k únikům tepla okny či jinými stavebními konstrukcemi. Zaizolováním domu a výměnou dřevěných oken za plastová se náklady na provoz v zimě výrazně sníží. Stavební investice tohoto druhu jsou mnohdy výhodnější než výměna tepelného zdroje.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Papáček Neregistrovaný | 2015-12-27 18:50:00
Já topím v krbových kamnech s výměníkem už 5 let. Taky jsem přešel z plynu na dřevo. Za těch 5 let jsem ušetřil asi 50 000. Proto jsem si mohl dovolit investovat do nových radiátorů. Manželka chtěla nějaké moderní, tak jsme vybrali Koratherm Horizontal v barvě Anthrazit. Je to metalická barva, dnes hodně používaná. Hodí se do našeho interiéru a všem se naše radiátory líbí. Dokud budu schopný obstarat levné dřevo, žádné jiné topení nechci.
Hodnocení: 0
Vložil: Dostálek Neregistrovaný | 2013-08-16 12:00:21
Alernativa je příliš drahá, návratnost v nedohlednu. Každý z nás, kdo se nechal při plynofikaci obcí zlákat počáteční nízkou cenou zemního plynu, se dnes vrací k původním fosilním palivům. Já jsem jedním z nich. Topil jsem plynem do deskových radiátorů a původní kotel na uhlí zrušil. Dnes mám krbová kamna s výměníkem napojenou na stávající soustavu. Mohu si vybrat, čím budu topit - to je luxus.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.