Jak na výběr oken při rekonstrukci?

25.10.2019 | autor: Redakce PŽ

Jak na výběr oken při rekonstrukci?

Už vás omrzel vzhled vašeho interiéru? Nebo vám okny profukuje natolik, že už to nelze vydržet? Dostali jste se tak do chvíle, kdy je rekonstrukce vašeho domu či bytu nezbytná. Nyní přišel pravý čas na to začít ji pořádně plánovat.

Existují různé typy rekonstrukcí, od přestavění celého bytového jádra, přes rekonstrukci jediné místnosti až po například výměnu oken a dveří. Ať už se do rekonstrukce pouštíte z funkčních, nebo estetických důvodů, čeká na vás na cestě za lepším bydlením několik hrozeb. Běžnou záležitostí jsou časové prodlevy, nedodržení časového harmonogramu nebo nečekané finanční výdaje navíc.

Při rekonstrukci plánujte s několikaměsíčním předstihem

Klíčem k tomu, abyste se co největšímu počtu těchto rizik vyvarovali, je dokonalý plán. Nyní, ještě před začátkem zimy, je ideální čas na jeho vytvoření tak, aby s prvními jarními slunečními paprsky mohla být rekonstrukce zahájena. Plán rekonstrukce musí obsahovat přehled všech stavebních i jiných úkonů s časovým vymezením a co nejpodrobnější rozpočet.

Předem je vhodné také vyřídit veškerou potřebnou administrativu, jako je například stavební či jiné povolení. Nezapomeňte všechen materiál objednat včas, ať vás nepřekvapí dlouhé dodací lhůty, které dnes mohou trvat i několik týdnů. Rozmyslete si také, které kroky z vašeho plánu zvládnete učinit svépomocí, a na které si objednáte profesionály. Jejich služby je nutné zajednat včas.

Prověřte si rovněž jejich spolehlivost, ať už skrze reference, či přes známé. A i když se s řemeslníky můžete znát sebevíce, v každém případě doporučujeme váš vztah smluvně ošetřit.

Kdy přistoupit k výměně oken?

Mezi nejčastější rekonstrukce patří výměna oken a dveří. Přistupuje se k ní kvůli fyzickému poškození, přílišným tepelným ztrátám nebo z důvodu modernizace vzhledu.

První rozhodnutí při výběru nových oken je, zdali chcete zachovat, nebo změnit jejich velikost. Druhý případ vyžaduje náročnější stavební úpravy, které se negativně promítnou do časového i finančního plánu.

Podle čeho okna vybírat?

Při samotném výběru oken se rozhodujte podle těchto kritérií:

 

  • vzhled – zde záleží výhradně na vašich osobních preferencích a sladění nových oken s designem vašeho interiéru i fasády nebo střechy,
  • tepelně izolační vlastnosti,
  • zvuková izolace – řeší se zejména v blízkosti rušných křižovatek a frekventovaných silnic,
  • bezpečnost – jak z hlediska vnitřní (například proti vypadnutí dětí z oken slouží bezpečnostní pojistka), tak před vniknutím zvenčí (zloděje odradí velké množství bezpečnostních uzavíracích bodů, destička proti otevření, uzamykací klička či bezpečnostní sklo).

 

 

 

 

Jaké se vám tedy nabízí možnosti?

Dřevěná okna jsou oblíbená pro pevnost a přírodní vzhled, disponují skvělými tepelně izolačními vlastnostmi a chlubí se dlouhou životností. Ta však závisí i na péči o jejich povrchovou úpravu, je zcela nezbytné se o ně pravidelně starat. Dřevěná okna lze vyrábět i v netradičních typech a tvarech, vše je však vyváženo vyšší pořizovací cenou.

Výhodou plastových oken je nízká hmotnost, dále pak dobré tepelně izolační vlastnosti a odolnost vůči korozi a dalším povětrnostním podmínkám, které okna ze dřeva naopak trápí. Jako plus se jeví i snadná údržba a volnost při výběru různých barevných variant i imitací jiných materiálů. Naopak při pořízení plastových oken musíte počítat s kratší životností a nemožností obnovit jejich povrchovou úpravu. Při jejich výrobě i likvidaci také vzniká poměrně výrazná ekologická zátěž.

Hliníková okna jsou ze všech typů nejdražší, ale také nejodolnější – prakticky nezničitelná. Jsou vhodná do vlhčích prostředí i pro zasklení velkých ploch. Naopak tepelně izolační vlastnosti zde nejsou na takové úrovni, jako u dvou předchozích druhů.

Kromě materiálu je při výběru oken třeba rozmyslet počet křídel, sílu a počet skel. Ten výrazně ovlivňuje izolaci tepla a zvuku, stejně jako bezpečnost oken.

Dohodněte se s profesionály

Pokud máte k výměně oken či výběru toho správného druhu jakékoliv otázky, nebojte se kontaktovat odbornou firmu www.jis.cz. Společně jistě najdete řešení, které bude zrovna při vaší rekonstrukci ideální.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.