Jak omítnout dům

31.3.2009 | autor:

Jak omítnout důmPoslední fází při stavbě domu je omítání. Již naši předci věděli, že bez omítky se dům vystavuje zbytečnému nebezpečí v podobě vody, větru či ohně. Jejím základním účelem je tedy ochrana stavební konstrukce před vnějšími i vnitřními vlivy prostředí. Navíc má neocenitelnou estetickou funkci, a to jak v exteriéru, tak v interiéru. Pomocí omítky můžeme upravovat také vlastnosti akustické, tepelně izolační, protipožární a další.

Vnitřní omítka tvoří základ pro jakékoli další zdobení povrchových ploch interiéru. Skládá se z několika vrstev.

Omítání vnitřních zdí

První slouží k dorovnání nerovností podkladu, pomocí těch dalších vytvoříme rovinný povrch. Poslední na řadu přijde vrstva štuková. V posledních letech se začala používat také aplikace suchých omítkových a maltových směsí, která zajišťuje kvalitu a stálé vlastnosti materiálu. Pod barvu nebo tapety stačí hladká vápenná omítka, do vlhčích prostorů do ní přimícháme ještě cementovou maltu. Pěkné prostředí vytváří sádra, která je ale poměrně náchylná na kouř. 

Omítání vnějších zdí

Při omítání vnějších zdí musíme dávat pozor, aby bylo zdivo pevné, soudržné, rovnoměrně nasákavé a zbavené prachu a nečistot. Důležitá je také venkovní teplota, která by neměla být nižší než pět stupňů Celsia. Pro použití v exteriéru jsou nejvhodnější omítky s vyšším obsahem cementu. Větší odolnosti se dosahuje pomocí nánosu několika vrstev, mezi nimiž je potřeba dodržovat technologickou přestávku, abychom se vyhnuli pozdějším nepříjemnostem v podobě popraskání nebo odpadávání menších částí.

Co se týče estetického zdobení, máme neomezený výběr možností. Pořídit můžete téměř jakoukoli barvu nebo doplňkový materiál, jako je slída, granit nebo perleť. Zejména při volbě vzhledu vnějších povrchových ploch bychom měli brát v úvahu celkový styl jak samotného domu, tak i nejbližšího okolí.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.