Jak omítnout dům

Vnitřní omítka tvoří základ pro jakékoli další zdobení povrchových ploch interiéru. Skládá se z několika vrstev.
Omítání vnitřních zdí
První slouží k dorovnání nerovností podkladu, pomocí těch dalších vytvoříme rovinný povrch. Poslední na řadu přijde vrstva štuková. V posledních letech se začala používat také aplikace suchých omítkových a maltových směsí, která zajišťuje kvalitu a stálé vlastnosti materiálu. Pod barvu nebo tapety stačí hladká vápenná omítka, do vlhčích prostorů do ní přimícháme ještě cementovou maltu. Pěkné prostředí vytváří sádra, která je ale poměrně náchylná na kouř.
Omítání vnějších zdí
Při omítání vnějších zdí musíme dávat pozor, aby bylo zdivo pevné, soudržné, rovnoměrně nasákavé a zbavené prachu a nečistot. Důležitá je také venkovní teplota, která by neměla být nižší než pět stupňů Celsia. Pro použití v exteriéru jsou nejvhodnější omítky s vyšším obsahem cementu. Větší odolnosti se dosahuje pomocí nánosu několika vrstev, mezi nimiž je potřeba dodržovat technologickou přestávku, abychom se vyhnuli pozdějším nepříjemnostem v podobě popraskání nebo odpadávání menších částí.
Co se týče estetického zdobení, máme neomezený výběr možností. Pořídit můžete téměř jakoukoli barvu nebo doplňkový materiál, jako je slída, granit nebo perleť. Zejména při volbě vzhledu vnějších povrchových ploch bychom měli brát v úvahu celkový styl jak samotného domu, tak i nejbližšího okolí.
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.