Jaké barvy vybrat do bytu? Teplé, nebo studené?

20.3.2015 | autor: Redakce PŽ

I když jednotlivé osobnosti vnímají barvy různě, některá pravidla jejich psychologie platí univerzálně a dají se s úspěchem použít také při malování bytu.

Základem jsousvětlé odstíny, nejlépe zkombinované s bílou, protože rozzařují a opticky zvětšují všechny prostory. A tak jako u oblékání, i v dekorování bytu se uplatňuje zásada 3 barev: pro každou místnost zvolte jednu dominantní a dvě doplňkové barvy, které budou spolu harmonicky působit na zdech, nábytku, koberci, čalounění, polštářích, závěsech a dalším zařízení.

Kam dodat energii, a kam naopak klid

Výběr barev k výmalbě bytu je zodpovědná činnost – rozhodně ji neuspěchejte! Pečlivě zvažte, co se líbí vám i dalším členům rodiny, a nebojte se zeptat ani dětí. Největšího odrazu světla a dojmu čistoty docílíte s bílou, kterou si do interiérů kupujte vždy v maximální kvalitě.

Optimismus a povzbuzenívám zajistí teplé barvy – zjednodušeně červená, oranžová, žlutočervená, žlutá, zelenožlutá a zelená. Navozují hřejivost slunce, podporují komunikaci a všeobecně se nejvíce hodí pro kuchyně, obýváky, jídelny a chodby. Pozor však na červenou, která je někdy až agresivní. Každopádně se nedoporučuje do dětských pokojů, ale může být zajímavým prvkem třeba v ložnici. Ovšem jen pro povahy, které ji snesou. Stejně tak zvažujte velmi syté odstíny žluté a oranžové, zvláště, máte-li hyperaktivní dítě. Také výmalba kuchyně je někdy dilema: tradičně se do ní používají veselé barvy i odvážné kombinace, ale co když chcete zhubnout? V tom případě se na stěny hodí spíše modrá, která omezuje chuť k jídlu.

  • Tip: vymalujte tmavým odstínem teplé barvy jednu nebo dvě stěny a vytvořte tím obzvlášť v místnosti „2 v 1“ zajímavý kontrast nebo předěl. Tento trik se používá také pro cílené optické zúžení prostoru.

Relaxaci a svěžestvám zajistí studené barvy – zjednodušeně modrozelená, modrá, fialově-modrá, fialová a červenofialová. Navozují chlad vody a všeobecně se nejvíce hodí pro ložnice, dětské pokoje a pracovny. Mezi chladnými barvami má zvláštní postavení tajemná fialová, kterou si oblíbili tvůrčí lidé. Pokud vystihnete ten správný odstín a zvolíte dobře i doplňky, může být fialová ve vašem bytě velmi inspirující.

  • Tip: „Pohrajte“ si trošku se zelenou! Je symbolem přírody, uklidňuje, a navíc si můžete vybrat z velké škály jejích odstínů: teplé, veselé, jako jsou trávové a žlutozelené, nebo naopak studené, tišící, mezi které patří třeba mátový.

Připraveno ve spolupráci s webem www.dumbarev.cz, specialistou na tónovací barvy i speciální barvyAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.