Jaké kleště potřebujete do domácí dílny?

19.2.2015 | autor: Redakce PŽ

Každý kutil musí mít alespoň troje kleště: štípací, kombinované a sikovky. V domácnosti se ale využijí i další typy. U všech je přitom podstatná kvalita materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Standardně se na kleště používá logovaná chrom-vanadiová (cr-v) ocel, díky níž pak tento nástroj, založený na principu oboustranné páky, vydrží opravdu všechno.

Ocelové kleštěse při uchopování a stlačování předmětů nebudou lámat, ohýbat a neublíží jim ani pád na zem. Dobré seženete například od ryze české značky Festa, která nabízí nářadí hlavně pro servisní činnost, vodo-topo-plyn, zednické, tesařské a klempířské práce.

A k čemu jsou tedy určeny hlavní druhy kleští?

Štípačky– ke štípání (stříhání) tvrdých materiálů s malým průřezem. Mohou být čelní, zvané tesařské, jimiž se dobře vytahují hřebíky, nebo stranové (boční) různých velikostí.

Kombinačky– velmi praktické: plochou rýhovanou částí čelistí slouží k uchopování a další malou částí ke štípání. Vždy mají izolované rukojeti a je dobré mít více velikostí.

Sika neboli sikovky – díky nastavitelné vzdálenosti čelistí umožňují uchopení předmětů s větším průměrem. Hodí se na instalatérskou práci, opravu automobilů, jízdních kol, motocyklů a montování. Zde je obzvlášť důležitá kvalita, aby se jejich části časem neobrousily.

Elektrikářské– izolované, rovné nebo zahnuté, s břitem na štípání a odizolování drátu, na němž umožňují udělat očko (očkové, radiové).

Konektorové neboli stripovací– k odizolování kabelů.

Nýtovací – různé druhy, k upevnění nýtů.

Děrovací – k prosekávání kůže, kartonů či připevňování druků. Mohou mít pevnou nebo otočnou hlavu a nazývají se také průbojníkové.

Klempířské– mají obě čelisti ploché, takže snadněji ohnou plech.

Seegrovky– k instalaci a vyjímání kroužků a závlaček, rovné nebo zahnuté, s pevnými nebo vyměnitelnými čelistmi.

Na dlaždice– k zaštipování dlaždic a obkladů.

Cihlářské, sklenářské, na práci s korálky či kuchyňskérůzných druhů – i tyto kleště uplatníte ve své domácnosti. A samozřejmě všeliké nůžky, které jsou jejich příbuzným nástrojem.

Připraveno ve spolupráci s BMKCO, firmou dodávající kvalitní spojovací materiály, kotevní techniku a ruční nářadí.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.