Je lepší typový projekt stavby domu na klíč nebo individuální návrh, který zohlední požadavky všech členů vaší domácnosti?

29.2.2020 | autor: Redakce PŽ

K učinění rozhodnutí, které ovlivní celý průběh stavby, musíte mít všechny potřebné informace. Z toho důvodu jsme se rozhodli sepsat pro vás článek, ve kterém vám přiblížíme všechny faktory, které vstupují do hry. Dozvíte se o přednostech i úskalích projektů pro stavbu domu na klíč.

K čemu slouží projekt stavby domu na klíč

  • Jedná se o prvotní návrh domu, ve kterém se projektant či architekt snaží pochopit, jaká očekávání máte a co vaše rodina potřebuje.

  • Kvalitně připravený projekt je v podstatě páteří stavby a je prvním krokem k vašemu vysněnému bydlení.

  • V této fázi se vše uzpůsobuje vaším představám, územnímu plánu a předpokladům parcely, na které chcete zahájit stavbu.

Obecně lze říci, že máte na výběr mezi typovými a individuálními projekty. Každý z těchto návrhu má svá specifika, která jsme pro vás popsali níže.

Typové projekty počítají s ideální podobou pozemku

Jedná se vlastně o katalog návrhů, jak by mohlo vypadat vaše bydlení. Při přípravě typových projektů se vychází z obecných předpokladů, požadavků většiny a počítá se s ideální orientací, šířkou, délkou i svažitostí parcely.

Jejich výhodou je nízká cena a téměř okamžité dodání.

Tip: Typové projekty jsou sice univerzální, ale v samotném začátku plánování vám mohou posloužit jako zdroj inspirace, proto vám do nich doporučujeme nahlédnout. Můžete si rozšířit obzory, zjistit, jaké jsou na trhu možnosti a následně si nechat vytvořit projekt, který bude po všech směrech optimální.

Typové projekty mají jistá úskalí

Jak již bylo zmíněno, jejich úskalí spočívá v jejich univerzálnosti. Pokud si vyberete nějaký z typových návrhů, je nutné počítat s tím, že žádná ze stavebních firem nebude schopna postavit stavbu přesně podle něj. Bude muset provést úpravy zohledňující charakter parcely. Každá taková změna pak přináší zvýšení ceny.

V projektech je již dopředu specifikován způsob zhotovení stavby. Nejedná se o chybu, ale je nutné si uvědomit, že některé návrhy mohou být staré desítky let, a tak logicky nepočítají s novými technologickými postupy a stavebními materiály.

Individuální projekt je jako kabát šitý na míru

Největší rozdíl spočívá v tom, že při vytváření individuálních projektů se pracuje s požadavky rodiny a předpoklady dané parcely. Výsledkem je dům ideálních rozměrů, který respektuje místní charakter.

Podle takového projektu může stavební firma postupovat bez nutnosti úprav, protože již od počátku se přihlíží k orientaci ke světovým stranám, slunci, sousedům, stínům i výhledům. Výsledkem bude po všech směrech harmonický domov.

Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že za originalitu a splněné přání si připlatíte. Architekt při vytváření návrhu spolupracuje s projektanty a dalšími odborníky, a tím se cena výrazně zvýší.

Vytvoření projektu se neobejde bez jistých dokumentů

Každý projektant, kterého oslovíte ke spolupráci, by měl být schopen sdělit vám, jaké podklady od vás bude požadovat. Potřeba zajistit konkrétní dokumenty vzniká s ohledem na specifika pozemku, proto se mohou u jednotlivých parcel lišit.

MEZI NEJČASTĚJI VYŽADOVANÉ PODKLADY PATŘÍ:

  • Vyznačení inženýrských sítí

  • Výpis z katastru nemovitostí o vlastnictví pozemku

  • Podrobné zaměření pozemku

  • Jmenný seznam vlastníků sousedních domů

  • Geologický a radonový průzkum

  • Geometrický plán

Zjistěte, jak je nutné postupovat v případě, kdy se vyskytnou problémy s projektantem nebo stavební firmou.

Nyní už víte, čím jsou specifické jednotlivé projekty a celkové rozhodování pro vás bude o to jednodušší. V poslední době se od typových projektů ustupuje, protože se při jejich realizaci může objevit řada problémů.

Oslovili byste projektanta až po nákupu pozemku, nebo byste si od něj nechali pomoci s jeho výběrem?https://www.onlinezena.cz/bydleni-2/zprostredkovane-vyrizeni-stavebniho-povoleni-cena-kterou-zaplatite-projekcni-kancelari-vam-zajisti-nejen-ziskani-onoho-dokumentu-ale-take-velkou-casovou-usporuAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.