Okapy po zimě potřebují ošetřit!

28.2.2010 | autor:

Okapy po zimě potřebují ošetřit!Zima nám každoročně dává řádně zabrat. Sníh, jakkoli krásný, nás po čase vždy unaví a nejinak je to i s naším domem. Tradiční sedlové střechy na českých domech obvykle sněhovou zátěž zvládnou bez potíží a dokonce ji uvítají jako ochranu před mrazem. Hůře se se sněhem a mrazem vyrovnávají okapy. Ačkoli před zimou vypadaly naprosto v pořádku, na jaře můžete zjistit, že jsou vážně poškozeny. Rozpínající se zmrzlá voda jim dokáže doopravdy ublížit nebo je dokonce zničit.

Zkontrolujte okapy

Jakmile zmizí poslední sníh a všude jen tečou proudy vody, je čas zkontrolovat okapy a odtokové roury. Pečlivě prohledejte všechny spoje a zjistěte, zda jsou okapy průchodné. Pokud ne, musíte je vyčistit. Na některé části postačí silnější proud vody, jinde budete muset použít mechanické pomůcky. Spadané listí a větvičky mohou ucpat mřížky, pokud jste je neodstranili už před zimou, udělejte to teď.  Praskliny můžete zkusit vyplnit tmelem nebo lepidlem, v některých případech však nezbude nic jiného, než okapy vyměnit. Životnost plechových okapů můžete prodloužit díky speciálním nátěrům. Doporučuje se ochranné nátěry obnovovat každé dva až čtyři roky, ideálním obdobím je právě počátek jara. Kvalitní antikorozní nátěry jsou pružné, takže dokážou odolávat roztažnosti materiálu déle než běžné barvy.

Napáchal vám zmrzlý sníh a voda nenávratné škody a zničil vaše okapy? Poučte se a připravte je na příští zimu pečlivěji. Pořiďte si do okapu topení. Ano, čtete správně. Topení. Možná se vám to zdá jako zbytečné vyhazování peněz, ale věřte, že vám tento systém pomůže ušetřit nejen za nové okapy, ale také za vysoušení nebo spravování popraskané fasády. Topné systémy v okapech rozpouští led a sníh, takže se zde nevytváří nebezpečné rampouchy. Výhodou termokabelů je možnost využití na všechny typy střešních konstrukcí, okapy a další stavební prvky. Pro každé místo je potřeba jiný materiál i výkon tepelného systému. Od něj se pak odvíjí i cena. Pro v důsledku nižší finanční náročnost je lepší pořídit dražší variantu s regulátorem, který spíná ohřívání podle aktuálního počasí a tak šetří elektrickou energii.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.