Pelety jsou ekologičtější a levnější zdroj tepla

18.5.2015 | autor: Redakce PŽ

Pelety jsou ekologičtější a levnější zdroj tepla

Průměrná domácnost za vytápění rodinného domu utratí desítek tisíc korun ročně. Kvůli zvyšujícím se cenám fosilních paliv vyhledávají domácnosti levnější a ekologičtější zdroj tepla. Dřevo je sázka na jistotu, nicméně v posledních letech jeho místo zastupují především pelety. Jaké výhody a nevýhody mají dřevěné pelety?

Dřevěné pelety v podstatě vypadají jako drobné slisované válečky. Pelety se produkují v mnoha délkách, přičemž nejčastěji je jejich délka od 5 do 40 mm. Jejich hlavní předností je poměrně vysoká výhřevnost, jež se pohybuje kolem 18 až 20 MJ/kg. Těmito hodnotami v některých případech přesahuje dokonce výhřevnost uhlí. Peletky se dováží ve dvou variantách – buď v pytlích, nebo v cisterně. V druhém případě se „stříkají“ z cisterny pomocí hadice přímo do sklepa.

Pelety jsou ekonomické

Nejdůležitější výhodou je cena pelet. V současné době, kdy se neustále vše zdražuje, nechce nikdo platit ani korunu navíc, zejména jedná-li se o vytápění. V posledních letech se ceny dřevěných pelet drží stabilně na částce kolem 5 000 Kč za tunu. Běžný rodinný dům protopí za rok kolem 20 000 až 25 000 Kč. V případě topení plynem by se částka vyšplhala na 35 000 Kč a vytápění přímotopem by vyšlo ještě více. Čísla mluví za vše.

Čím se dále peletky pyšní?

Když dřevěné pelety vstoupily poprvé na trhu, mluvilo se o jejich nedostatku v budoucnosti. Momentálně je na trhu pestrá škála pelet, z nichž si zaručeně vyberete. A rozhodně v blízké budoucnosti nehrozí jejich nedostatek. Peletky vyrábí také české firmy, jež vlastní příslušné certifikáty garantující prvotřídní kvalitu výrobků.

Dřevěné pelety jsou ekologické palivo a velmi dobře se s nimi manipuluje. V porovnání s jinými ekologickými palivy zaberou peletky poměrně málo skladovacího místa.

Kde pelety nakupovat?

Na českém trhu si přední postavení v prodeji ekologických paliv drží společnost OPTIMTOP s.r.o., která nabízí bezplatnou dopravu po celé České republice již od jednoho objednaného balení.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Sedlák Neregistrovaný | 2015-11-17 16:26:14
Je dobré vědět, že 1 tuna pelet stojí 5000,-, ale kolik jich budu potřebovat k vytopení RD 5+1 už nevím. Topím krbovými kamny s výměníkem do radiátorů RADIK RC, které mají uzavřenou zadní desku a topí jen přední. Rychleji předávají teplo do místnosti a tak do půl hodiny po zatopení je u nás krásně teplo. Za zimu spálím tak 8 m3 tvrdého dřeva, které si dělám sám. O pelety se zajímám z důvodu, že už brzy nebudu mít co kácet, a chtěl bych jejich cenu porovnat a cenou kupovaného dřeva. Kolik tun pelet teda nahradí 8 m3 dřeva, nevíte to někdo?
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.