Plastová, dřevěná, hliníková nebo špaletová okna. Jaká se hodí pro váš dům?

27.8.2018 | autor: Redakce PŽ

Plastová, dřevěná, hliníková nebo špaletová okna. Jaká se hodí pro váš dům?

V posledních letech se roztrhl pytel s nabídkou nejrůznějších typů oken, což majitelům domů a bytů neusnadňuje rozhodování. Finální úsudek ovlivňují design, vlastnosti i cena. K nejpopulárnějším patří plastová a dřevěná okna, ale svou oblíbenost si získávají také hliníkové a špaletové modely.

Snadná údržba a rozumná cena

Nejčastěji dávají lidé přednost plastovým oknům, která se pyšní nespočtem výhod. Plastová okna jsou jednoduchá na údržbu a jejich pořizovací cena je dostupná pro všechny. Osloví i netradiční profily a četnost designů. Kvalitní produkty od renomovaných prodejců vydrží po dlouhá léta, ovšem levnější varianty mohou odcházet rychle stejně jako jeho jejich barevnost. K nevýhodám patří i špatná tepelná rozpínavost tmavších tónů.

Na první pohled dokonalá

Pro dřevěná okna jsou typické půvab a přirozenost. Tepelně izolační vlastnosti podléhají druhu použitého skla a těsnícího profilu. Dřevěná okna mohou mít všemožné designy, protože se dřevo výborně tvaruje. Tento typ se dobře opravuje, mechanická škoda lze snadno odstranit. K negativům lze zařadit vyšší pořizovací cenu a potíže spojené se zvýšenou vlhkostí vzduchu v interiéru.

I špaletová okna obstojí ve velké konkurenci

Pro mnohé jsou kastlová čili špaletová okna přežitek. Proč ovšem zažívají v posledních letech boom? Určitě zaujmou klasickým vzhledem. Ve většině případů mají dvoukřídla a nadsvětlík. Specialisté si dokonce myslí, že jsou kvalitnější než trendy typy oken, a to díky dobrým akustickým a tepelně izolačním vlastnostem.

Výhody a nevýhody hliníkových oken

Moderní domy, kde si majitel přeje velká skla, se neobejdou bez hliníkových oken. Tento materiál udrží i obrovská křídla i rámy. Hliníková okna zaujmou skvělou odolností, elegancí, vyšší propustností světla, lehkostí, snadnou údržbou, barevnou stabilitou i trvanlivostí. A negativa? Jednoznačně vysoká cena a u levnějších variant horší tepelná izolace.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.