Rodinný dům na klíč

22.12.2008 | autor:

Rodinný dům na klíč

Životním snem většiny z nás je pořídit si vlastní dům. Rozhodujícím impulsem bývá zjištění, že máme dostatek finančních prostředků. Problém může nastat při výběru pozemku, ale stačí sehnat potřebné informace o nabídce a správně se rozhodnout. Pokud již pozemek máme, můžeme začít stavět. Možností realizací stavby je nespočet, proto je dobré prostudovat si časopisy či zabrousit do diskuzí na internetu. Zde zjistíme, že nejvyužívanějším současným řešením je tzv. dům na klíč. Hodí se zejména pro ty, kteří nechtějí strávit několik let stavbou domu vlastníma rukama.

Dům na klíč by se dal definovat jako proces výstavby rodinného domu, kdy zaplatíme peníze stavební firmě, předáme projektovou dokumentaci a za pár měsíců se můžeme stěhovat. Aby tomu tak skutečně bylo, ujasněte si některé věci se stavební společností předem a nechte si je ztvrdit podpisem na papíře. Zatím totiž neexistuje zákon, který by přesně vymezoval, co daná zakázka musí obsahovat.

Samotný projekt se vyvíjí dle přání zákazníka, který by však měl dát velkou váhu radě architekta. Ten provede studii, posoudí situaci a vybere nejvhodnější řešení, které pak může v rámci možností modifikovat. Před nastěhováním by stavba měla obsahovat podlahové krytiny, instalaci sanitárních předmětu, obklady a další. Ohledně úpravy zahrady, příjezdových ploch, úklidu apod. je třeba se domluvit předem. Součástí celé projektové dokumentace by měla být i dokumentace pro napojení na inženýrské sítě.

Během stavby vám při řešení dílčích problémů pomáhá stavbyvedoucí. Při předávání stavby pečlivě zaznamenejte do protokolu případné nedostatky, které si přejete odstranit. Důležitým aspektem je záruka, která nabývá důležitosti zejména ve chvíli, kdy stavební firma využívá k realizaci některých částí, např. topení, či elektroinstalace, služeb jiné specializované firmy. Pokud je již stavba dokončena a předávací protokol podepsán, můžete se stěhovat.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: ferda Neregistrovaný | 2008-12-23 23:44:49
pěkné
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.