Sluneční energie

3.3.2010 | autor:

Sluneční energieMánie využívání přírodních zdrojů k výrobě energie zasahuje do běžného života téměř každého z nás. Stále častěji se setkáváme s domy, které mají na střeše instalované solární panely. Přesto toho o této problematice většinou mnoho nevíme.

Využití sluneční energie

Nejznámějším případem je ohřev vody v bazénu. Stejně tak ale můžeme ohřívat vodu určenou pro domácnost nebo dokonce vyhřívat celý dům, tedy alespoň doplňkově. Slouží také k získání elektřiny a tím pádem i pohonu některých zařízení.

Pro výrobu sluneční energie se používají dva druhy zařízení. Prvním jsou fotovoltaické články neboli solární panely. Ty mění sluneční energii na elektrickou. Jejich účinnost však není příliš vysoká, pohybuje se kolem 15 %. Pro domácnost představuje nedostatečný zdroj energie, může sloužit pouze jako doplněk ke klasickým zdrojům. Druhým typem zařízení jsou solární kolektory. Ty využívají sluneční energii k ohřevu vody a jejich účinnost může být až 40 %. Zapojením kolektorů do oběhu ústřední topení získáte další zdroj tepla a ušetříte na výdajích za vytápění.

Záleží na klimatu

Solární panely či kolektory však nejsou výhodné pro každého. V České republice jsou nepříznivější klimatické podmínky na jižní Moravě. Orientace panelů nebo kolektorů vůči jihu je samozřejmostí, kterou nebude tak těžké dodržet. Horší už je to s technickými předpoklady. Ideální sklon panelů je 30 – 35°, což nesplňuje každá střecha. V takovém případě je však možno využít jiného řešení. Kvalitní specializovaná firma vám dokáže vytvořit jak technický, tak ekonomický návrh, vyřídí potřebná povolení s úřady a na základě smlouvy provede instalaci.

Celá problematika je velmi složitá a neustále v pohybu. Pokud o této investici uvažujete, zjistěte si podrobnější informace o výrobcích a projděte si nejnovější studie o výsledcích v praxi. Do budoucnosti se se sluncem počítá jako s plnohodnotným alternativním zdrojem energie.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.