Stavíte dům s nízkou energetickou náročností? Možná můžete využít dotaci

30.3.2023 | autor: Redakce PŽ

Stavíte dům s nízkou energetickou náročností? Možná můžete využít dotaci

Obecně se má za to, že dotace jsou určeny jen pro starší domy, které se snaží dosáhnout co největší energetické úspory. Narazit tak můžete na dotace, jako je dotace na výměnu oken, kotle apod. Avšak stát myslí také na ty, kteří staví nový dům a používají taková řešení, aby dům byl úsporný. To znamená, že využívá zejména obnovitelné zdroje energie.

Dotace na novostavbu

V rámci dotace na novostavbumůžete získat až 500 000 Kč. Obecně platí, že čím větší energetické úspory se vám podaří dosáhnout, tím větší finanční částku můžete od státu získat. Podle dosažených energetických parametrů budovy můžete získat jednorázovou částku 200 000, 350 000 nebo 500 000 Kč. Žádat o dotaci se v tomto případě dá pouze přes internet, a to před zahájením stavebních prací, v jejich průběhu nebo dokonce až po jejich zakončení.

Doporučujeme:Nová zelená úsporám Light

Žadatelé o dotaci

Žádat o dotaci na novostavbu nemůže jen tak někdo. Podmínky jsou pevně stanoveny. Dotaci může získat vždy první vlastník nebo stavebník rodinného domu nebo nabyvatel, který dům koupil od prvního vlastníka či stavebníka do dvou let od dokončení stavby. O dotaci dále mohou žádat příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. V případě bytových domů je možné získat dotaci ve výši až 150 000 Kč na bytovou jednotku. Zažádat o ni může první vlastník či stavebník nebo nabyvatelé, kteří zakoupí byt od stavebníka do dvou let od dokončení stavby.

AIS SFŽP ČR

Jedná se o systém, v rámci kterého o dotaci žádáte. Jiným způsobem dotaci na novostavbu získat nemůžete. Tento systém můžete využít také pro získání dotace na projektovou podporu úsporné novostavby. Částka, kterou v tomto případě stát poskytuje, může činit až 35 000 Kč v případě rodinných domů. Průměrná doba vyřízení dotace se může lišit, obvykle činí asi tři měsíce. Využít se dají specializované společnosti, které dotaci vyřídí za vás.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.