Vánoční výzdoba oken

10.12.2009 | autor:

Vánoční výzdoba oken
Vánoční čas působí magickým dojmem na každého z nás. Chtě nechtě mu každoročně podléháme a snažíme se vytvořit kolem sebe příjemné prostředí. Romantického pohledu na zasněženou krajinu nebo ulici se však letos asi nedočkáme. Nejde-li Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi – tedy jak jinak vnést zimní obraz do oken? Rady a tipy na vánoční výzdobu oken jsou k mání na dalších řádcích!

Vánoční výzdoba oken uvnitř i venku

Než začnete plánovat vánoční výzdobu oken, porozhlédněte se po svém obydlí. Velký dům snese objemnější dekorace než panelákový byt. Stejně tak záleží na velikosti a tvaru oken a na místnosti, kde se nachází. I sebekrásnější vánoční výzdoba oken může totálně zničit atmosféru, pokud nebude propouštět do místnosti dostatek přirozeného světla. Opravdu pečlivě vánočně vyzdobené okno musí vypadat krásně nejen zevnitř, ale také zvenku! Snažte se sladit obě strany vytvořením dvou různých obrazů. Společným prvkem pro venkovní i vnitřní pohled je sklo. Jak už jsme řekli, právě sklo propouští do bytu přirozené světlo, proto se zde raději řiďte heslem, méně je více. 

Vytvořte si sněhovou vločku

Snad nejklasičtějším dekorativním prvkem vánoční výzdoby oken je sněhová vločka. Lze ji vytvořit hned několika způsoby. Nejjednodušším je vystřihování z papíru. Papír složíte, prostříháte, rozbalíte a máte krásnou vločku. Pro vnitřní stranu ji můžete dozdobit ještě flitry, které zvenku nebudou vidět.  Jako pravý sníh budou působit vločky vytvořené pomocí bílé temperové či vodové barvy nebo zubní pasty. Na okno nalepte šablonu, přetřete vodou s barvou a po uschnutí šablonu odstraňte. Více zručnosti vyžaduje kreslení vánoční výzdoby oken pomocí speciálních barev na sklo.

Jak vánočně vyzdobit parapet?

Větší možnosti vánoční výzdoby nabízí venkovní okenní parapet. Do truhlíku naskládejte větvičky jehličnatých stromů a dozdobte červenými bobulemi. Pokud se vám to zdá málo, můžete ze stejného materiálu vytvořit spletenec a orámovat jím celé okno. Barevná kombinace zelené a červené je nestárnoucí klasikou, luxusněji a slavnostněji však bude vypadat zelená se zlatými doplňky. Extravagantně avšak stále elegantně bude působit orámování pomocí pozlacených větviček jmelí s několika doplňky v červené nebo modré barvě. 
 
Vánoční výzdoba vnitřního parapetu přímo podléhá vzhledu celého interiéru. Nesnažte se za každou cenu používat křiklavé vánoční barvy, pokud vám neladí s vnitřním zařízením. Rozhodně neuděláte chybu, když si pod okno postavíte vánoční růži. Nejlépe vypadá červená, slavnostní ráz dodá pokoji zlatě obarvená. Zvolíte-li výrazné závěsy s vánočním motivem, nekombinujte je už s dalšími zdobnými prvky, naprosto postačí bílé vločky v oknech a případně větvička jehličnanu. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.