Výběr vhodné podlahové krytiny

3.8.2015 | autor: Redakce PŽ

Výběr vhodné podlahové krytiny

Přemýšlíte nad výměnou podlahových krytin, ale nevíte, která krytina by byla pro pokládku do jednotlivých místností vhodná? Podlahy patří k základním prvkům jakéhokoliv interiéru a dodávají každému prostoru osobitý charakter. Výběr vhodné podlahové krytiny ovlivní v konečném důsledku kvalitu bydlení i vzhled místnosti. V dnešní době je k dispozici široká škála podlah z různých materiálů.

Podle čeho vybírat vhodnou podlahovou krytinu?

Při samotném výběru podlahové krytiny berte v potaz několik faktorů. K těm nejdůležitějším patří především bezpečnost, odolnost, trvanlivost, náročnost či nenáročnost údržby podlahy atd. Důležitou roli hraje rovněž zdravotní stav členů v domácnosti. Například pokud máte v rodině alergika, je nutné přizpůsobit výběr materiálů jeho nárokům a požadavkům.

Podlahu byste měli uzpůsobit i v případě, že máte doma domácí zvířátka. V neposlední řadě se zaměřte také na barvu podlahy, která by měla ladit s ostatním vybavením v pokoji. Podlahové krytiny je nutné vybírat i podle jednotlivých místností. Přece jen nepoužijete stejnou podlahu do koupelny, kuchyně či jiných prostor, kdy každá místnost požaduje jiné vlastnosti.

Výběr podlahové krytiny do jednotlivých místností

Každá místnost požaduje jiné vlastnosti od podlahové krytiny. Proto doporučujeme vybírat podlahu tak, aby byla pro každou místnost svými vlastnostmi ideální.

Kuchyň

Prostory v kuchyni patří mezi nejzatíženější a nejfrekventovanější místa v domácnosti. Na základě toho by se měl vybírat také materiál, který musí být odolný vůči rozlitým tekutinám, občasnému upuštění nádobí apod. Do těchto prostorů je dobré konkrétně použít dlažbu, linoleum nebo zátěžové PVC.Konkrétně lze použít např. podlahy PVC Tarkett.

Koupelna

V této místnosti dochází k dennodennímu kontaktu s vodou, proto je zde důležitý také výběr správné podlahové krytiny, která je odolná vůči vodě i vlhkosti. Naštěstí dnes existuje celá řada podlah, které jsou pro tyto podmínky uzpůsobeny.

Obývací pokoj

Obývací pokoj patří k odpočívacím místnostem, často se zde používají podlahové krytiny ze dřeva, korku nebo koberec. Velkou výhodou dřevěné podlahy je její trvanlivost a snadná údržba. Korek zase disponuje skvělými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi a navozuje stejně jako dřevo pocit tepla. Koberce jsou oblíbené pro svou odolnost, která je dána hustotou vláken.

Ložnice

Stejně jako obývací pokoj, tak i ložnice slouží k odpočinku. Jedná se však o místnost, která není nijak výrazně zatížena. Proto lze použít podlahové krytiny jako plovoucí podlahy, masivní dřevo a doplnit ji o zajímavý kusový koberec.

Dětský pokoj

I dětský pokoj požaduje určité nároky na podlahovou krytinu. Jelikož v této místnosti žijí děti, je důležité, aby podlaha byla snadno udržovatelná a bezpečná. K tomuto účelu slouží např. korkové podlahy nebo linoleum, které tyto vlastnosti splňují a zároveň dodávají prostorům pocit tepla. Naopak se vyhněte podlahám z dlažby, které patří ke studeným podlahám a zároveň nejsou pro děti ani bezpečné.

Předsíň

Předsíně, zejména ty vstupní, bývají vystaveny vysokému provozu, proto je důležité do těchto prostor volit odolnou podlahovou krytinu. Skvělou volbou jsou PVC podlahy, konkrétně PVC Gerflor, které jsou určeny do vysoce zatěžovaných prostor. Chybu neuděláte ani dlažbou nebo linoleem.

Ať už máte v plánu vybrat si jakoukoliv podlahovou krytinu, vždy dobře zvažte materiál a kvalitu samotné podlahy, neboť tyto dvě vlastnosti jsou spjaty s její životností. Nevíte-li si s výběrem rady, doporučujeme obrátit se na odborníky, kteří s vámi vše zkonzultují a vyberou pro jednotlivé místnosti tu nejlepší podlahovou krytinu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.