Zjistěte, jak výhodné je topení peletami. Můžete přitom i značně ušetřit

25.6.2021 | autor: Redakce PŽ

Zjistěte, jak výhodné je topení peletami. Můžete přitom i značně ušetřit

Vytápění domů či bytů patří k těm největším položkám rodinného rozpočtu, které se za celý rok nastřádají. A pokud udeří opravdu krutá zima, mohou nás leckdy výsledné částky i velmi nepříjemně překvapit.

A jak si tedy zajistit vyrovnané rodinné finance? Vsaďte na zdroj tepla, při jehož používání zaručeně ušetříte. Naším tipem jsou jednoznačně pelety. Jde vlastně o 100% přírodní materiál s širokými benefity.

Staré kotle vám mohou brzy zatopit prostřednictvím pořádné pokuty

Majitelé rodinných domků, kteří už pevnými palivy vytápějí, by měli pořádně zbystřit. Podle poměrně nedávno schválené novely, jež přepracovala zákon o ochraně ovzduší, totiž velmi pravděpodobně doma nemají kotel, který by splňoval nové emisní normy. Do konce roku 2022 je tak čas zastaralé kotle na biomasu vyměnit za ty moderní s emisní třídou čtyři nebo pět.

Pokud to neuděláte, hrozí kontroly a posléze i tučné pokuty. A nespoléhejte se na to, že na vás pracovníci životního prostředí nepřijdou. Dostanou totiž nové pravomoci, které jim mimo jiné umožňují i vstup do vašeho sklepa. Je to nepříjemná, ovšem po všech stránkách nezbytná povinnost. A to vzhledem ke stále se zhoršující kvalitě našeho ovzduší.

Když nový kotel, tak ten automatický na pelety

Chtěli byste kotel, který si přikládá sám, protože prozatím máte doma pouze kamna, která musíte doplňovat několikrát denně? Není to nemožné. Moderní přístroje si zvládnou samy dávkovat uhlí, dřevo i dřevěné pelety. A právě poslední jmenované se co do nákladů a užitnosti vyplatí při vytápění objektů nejvíce.

Musíte však vsadit na ty, vyráběné z čistého dřeva bez kůry. Ty totiž u sebe může držet pouze vysoký tlak použitý při jejich lisování. Obejdou se tedy bez jakýchkoliv pojiv nebo lepidel, což je pro jejich celkovou užitnost i vaše zdraví opravdu dobrá zpráva.

A jak je to vlastně s tím automatickým ovládáním kotle? Vyberte si takový, který dokáže sám udržovat teplotu v místnosti podle předem nastavených parametrů a odebírá podle toho potřebné množství paliva. Ty nejlepší modely se zvládnou samy i odpopelnit, což vám ušetří spoustu práce.

Jak vlastně dřevěné pelety vypadají

Pokud vsadíte na tento typ vytápění, pak vám domů dorazí asi 6-8 mm dlouhé válečky z čistého dřeva. Zabaleny budou v pytlích a na paletách, takže je můžete uskladnit prakticky kdekoliv. A to dokonce i v předsíni, protože při jejich použití nevzniká žádný nepříjemný nepořádek. Takže zatímco dřevěné špalky je nutné uskladnit tak, aby mohly dobře doschnout a uhlí vás při manipulaci odmění černých prachem, pelety jsou v tomto ohledu mnohem nenáročnější. A když vám zbydou, jednoduše je zabalíte a schováte na příští zimu.

 

Zdroj obrázku: Marian Weyo / Shutterstock.comAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.